Sosyal Medya

Makale

Alman Der-Spiegel'in cevaplayamadığı sorular!

Der-Spiegel sitesinde, Barbara Hans isminde bir yazar ‘Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğünü savunma konusunda kararlı olmalıyız’ başlıklı bir yazı yayımladı. (Makalenin Linki)

 

Yazı, Deniz Yücel'in tutukluluğu üzerinden Türkiye’de hukuk, demokrasi ve ifade özgürlüğünün olmadığını söyleyerek, demokrasinin güzelliklerini anlatıyordu.

 

Bende Der-Spiegel’i arayarak kendimi tanıttıktan sonra Barbara Hans ile söz konusu yazı ile ilgili görüşmek istediğimi söyledim. Bu görüşme üzerine telefondaki hanımefendi hem numaramı istedi hem de hangi sitede yazdığımı sordu. Düşünce Mektebi'nde yazdığımı söyleyerek numaramı verdim. ‘Size mutlaka dönüş yapacağız teşekkür ederiz’ diyerek telefonu kapattı.

 

Ancak ne arayan oldu ne de soran. Ertesi gün Barbara Hans'a, e-mail ile bazı sorular göndererek dedim ki ‘Eğer bana üç gün içerisinde cevap vermezseniz bende size gönderdiğim bu e-mailin Türkçesini köşemde yayımlayacağım’

 

Dün üçüncü gün doldu ve herhangi bir cevap gelmeyince ben de Sayın Barbara Hans’a yönelttiğim soruları sizlerle paylaşmaya karar verdim.

 

 

‘Sevgili Barbara,

'Türkiye’de demokrasi ve ifade özgürlüğünü savunma konusunda kararlı olmalıyız' başlıklı yazınızla ilgili olarak sizi arayıp hem düşüncelerimi ifade edecek hem de bazı sorular soracaktım. Telefonda ki hanımefendi 'size mutlaka dönüş yapılacak' dediği halde kimse aramadı.

 

Bende düşüncelerimi ve sorularımı mesajla size göndermeye karar verdim.

Önce kısaca kendimi size tanıtayım. Dusuncemektebi.com haber ve yorum sitesinde yazıyorum. Eleştirdiğiniz Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul'da yaşıyorum. Adım Mehmet Beyhan.

 

Sevgili Barbara,

Yazınızda diyorsunuz ki Türkiye’de ifade özgürlüğü yok. Türkiye’de bazı hataların olduğunu kabul etmekle birlikte, sizin söylediğiniz gibi her muhalif sesin tutuklanıp hapsedildiği bir tablonun da olmadığını belirtmeliyim. Bunun kanıtı olarak Türkiye’de iktidara muhalif olan medyanın, iktidarı destekleyen medyadan daha fazla olduğunu size tek tek ispatlayabilirim. 

 

Türkiye halkı adına size birkaç soru sormak istiyorum;

Referandum sırasında Almanya, Türk bakanlarına, milletvekillerine konuşma hakkı vermemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Eğer Almanya ifade özgürlüğünü çiğnediyse bunu eleştiren bir yazınız var mı?

 

Sevgili Barbara;

Yazınızda demokrasinin güzelliklerinden bahsediyorsunuz, peki demokrasinin en temel kurallarından biri olan seçme ve seçilme hakkı değil midir? Türkiye’de darbe yapmaya çalışan, seçilmiş bir Cumhurbaşkanını öldürmeyi planlayan, parlamentoyu bombalayan, masum sivilleri katleden teröristlere, Almanya neden sığınma hakkı veriyor?

 

Sevgili Barbara;

Türkiye’de hukuk yok diyorsunuz, peki Türkiye ile Almanya arasında suçluların iade antlaşması olduğu halde bu suçluların iadesini engelleyen Almanya hangi evrensel hukuk kuralına göre davranıyor?

 

Hatırlarsanız geçen mayıs ayında Almanya’da üniversite öğrencisi olan Afganistanlı öğrencinin sadece bir şüphe üzerine sınır dışı edilmesi hangi hukuk ilkesine göre yapıldı? Bunu protesto eden Alman öğrencilerin kafasını gözünü yararak hastanelik edilmesi hangi hukuka göre yapıldı? Ortada bir suç yok, mahkeme kararı yok, sadece bir şüpheyle çocuğun eğitim hakkının elinden alınmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunu eleştiren bir yazınız var mı?

 

 

Sevgili Barbara;

Türkiye’de hiç yanlış olmuyor demek istemiyorum. Elbette bazı yanlışlar ve hatalar olduğunu bende kabul ediyorum. Ama bu yanlışların düzelmesi için Düşünce Mektebi dahil olmak üzere medya'nın büyük bir kısmı hükümeti yeterince eleştiriyor zaten.

 

Sevgili Barbara;

Düşünebiliyor musunuz, Almanya'da sadece bir şüphe üzerine güvenlik kaygılarıyla bir genç sınırdışı ediliyorken Türkiye’de binlerce insanı katletmiş, binlercesini yaralamış, sakat bırakmış bir terör örgütü olan PKK ile ilişkisi tespit edilen Deniz Yücel gibi kişileri tutuklaması diktatörlük oluyor öyle mi(!)

 

Sevgili Barbara;

Bu nasıl bir adalet anlayışı?

 

Türkiye halkı sizden bu soruların cevabını bekliyor. Hani diyorsunuz ya 'Türkiye’de ifade özgürlüğü yok' eğer bu sorularıma cevap verebilirseniz,cevabınızı aynen köşemde yayımlayacağım.

 

Peki siz de bu sorularımı köşenizde yayımlayabilir misiniz?

 

Şimdilik sorularımı burada noktalarken, sizden daha objektif olmanızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla

Mehmet Beyhan’

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');