Sosyal Medya

Makale

Demokratik Oligarşinin ve Kaotik Düzenin Adamları Çok Öfkeli

Tam beklediğim gibi oldu (Bkz. 29.02.2016 Tarihli; Sorulamayan Soru: ‘Kara Murat Gittikten Sonra Ahaliye Ne Oldu?’ Başlıklı Yazım)

 

Roma Cumhuriyetlerinin çürümesi neticesinde ‘tiranların’ ortaya çıkması gibi, Trump da güncel Roma Cumhuriyeti Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki Batı’nın çürümesi sonucu bir Tiran olarak dünya siyasetine arzı endam etti.

 

Demokratik oligarşi çılgına döndü:

Oklahama’lı bir çobanla New York’lu bir starın oyu nasıl bir olabilirdi.

Trump çok basit konuşuyor; avamın önde gideni. Tek bir akademik cümlesi bile yok.

Çok görgüsüz, kasabalı bir tüccar sadece.

Dünya siyasetinden, dengelerden, stratejiden bihaber.

Üretmeden tüketen okumuş çocuklar çok endişeli:

 

Siyaset yapma tekeli, bir avuç profesyonelin elinden uçup mu gidecek?

Diplomatik ve akademik konuşmalarla perdeledikleri beceriksizlikleri ve hamlıkları ile har vurup harman savurdukları dünya kendilerine dar mı edilecek?

Batı Medeniyetinin (!) gay, lezbiyen kültürü kazanımları büyük bir tehlike altına mı girecek?

Basın ve yayın dünyasına çöreklenmiş bir avuç doymak bilmez tamahkârın, hiçbir ahlaki endişesi olmayan tarihsiz bir siyasal topluluğun siyaset tarhına tünemiş çakma aristokrat güruhun, marjinalliği, narkotizmi, nihilizmi, hedonizmi yaşam biçimi haline getirmiş sözde sanatçıların ve starların, ekonomiyi finansal kapitalizmin kısa yol tuşu yapan borsa simsarlarının, cenaze levazımatçısı kılıklı bankacıların birlikte inşa ettikleri ‘gösteri toplumu’ Amerikan rüyasının aslında bir kâbus olduğu artık itiraf edilmiştir.

 

Kâbusun itirafçısı Trump’dır. Basit, anlaşılır cümleler ile konuşan, kime dost kime düşman olduğunu eğmeden bükmeden, diplomatik gevezeliklerle vakit kaybetmeden aşikar eyleyen Trump, başta Amerikan rüyasının müellifleri demokratik oligarşi olmak üzere kaotik düzenden nemalananların psikolojisini şimdiden bozmuş bulunmakta.

 

Çapraşık örüntüler ile karmaşıklaştırılmış kaotik dünya düzeninde siyaset yapan bütün unsurlar çırılçıplak kalmış durumda. Amerikan havaalanlarından, gümrük kapılarından, elçiliklerinden, ticaret ağlarından kimlerin geri çevrileceğinin yıpratıcı ve sinir bozucu bekleyişi kısa vadede ete ve kemiğe büründükçe, mevcut siyasal örüntüler, temsilcileri ve paradigmaları ile birlikte anlam ve işlevlerini kaybedecekler. ABD’nin eski kuyrukları ile yeni kuyrukları endişe duymalılar. Zira ABD, kuyruğunu yemeğe hazır psikolojisi bozuk bir kedi gibi.   

 

Dünya tarihinin önemli bir bütünleşme hareketi olan Avrupa Birliğini oluşturan ülkeler takkelerini önlerine koyup derin derin düşünmeye başlasalar bile, ait oldukları kadim dünyaya yapmış oldukları hıyanetin bedelini Atlantik kasırgasında parçalanarak ödemeye mahkûmlar.

 

Batı dünyasının sahte cenneti ancak iki yüzyıl sürebildi. Zira Batı dünyası cennetini var ederken cehenneme çevirdiği dünyanın geri kalanı artık ayakta. Tarih hızlanıyor. Türbülanslar olacaktır elbette. Adı konulmamış, ilan edilmemiş genel bir savaş zaten yaşanıyor. Mesele hangi cephede savaşacağımızdı. Bereket ki itirafçı Trump arzı endam etti de dostu düşmanı eğmeden bükmeden aşikar ediveriyor. Siyaset çırılçıplak kalmaya devam ettikçe kıymeti kendinden menkul siyasal unsurların da dost ve düşmanlığı aşikar olacak.

 

Zor günler bizi bekliyor. Dolaysız olarak kardeş olmak zorundayız. Akıllı olalım, komplo teorileri ile oyalanıp sonrasında üst akıl diye zırlayıp zırvalamayalım.  

Allah dosdoğru istikamet üzere olan ayaklarımızı sabit kılsın.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.