Sosyal Medya

Makale

Ey Modern Kavmim

İslam ümmeti modern çağların inkar edilemeyecek şekilde en mutsuz ümmetidir.Sayısal olarak en büyük toprakları ve kaynakları açısından en zengin bir toplumdur.En büyük mirasa en tutarlı ideolojiye sahip tek ümmet olmasına rağmen modern dünya düzeyinin çok zayıf bir unsurudur. Sayısız devletlere birimlere ayrılmıştır.Kendi ihtiyaçlarını karşılamaktan ve düşmanlara karşı kendisini savunmaktan acizdir. Allah'ın emrettiği gibi vasat bir ümmet olmak yerine herkesin avı durumuna düşmüştür.İnsanlığın modern çağlardaki fakirliğe, cehalete, düşmanlığa,ahlaksızlığa ve dinsizliğe karşı verdiği tarihi savaşında göz ardı edilmiştir.''Onlar kendilerini değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez''(13-11)İlahi hükmü aynı şekilde tarihinde hükmüdür. Bu durum İslam ümmetine uygulandığında önceki reform teşebbüslerinin başarısızlığını ve hala süre gelen rahatsızlıkları nedenini açıklar. Müslümanlar bugün modernleşmenin parçalanmışlığın içinde bocalamaktadır.İnsanlar modernleşme ile birlikte daha fazla yalnızlaştılar.Kendilerine anlam sağlayan gelenekten dinden koptular. Modernite insan aklını adeta putlaştırarak insan ruhunu yalnız bıraktı.Halbuki insanın en temel ihtiyaçlarındandır ait olma ve ilişki ihtiyacı. Modernite geçmişin ilişkilerini yok saydı onun yerine anlamlı bir şey ikame edemedi.Modern hayat insanın yaratılışına fıtratına bir meydan okumak gibi insanlığımızı fıtratından kopardı. Modernite insan ruhunda bir yersiz yurtsuzluğa yol açmış ait olma hissinin yok oluşunu telafi edememiştir.

Kim ne derse desin adeta peygamberlerini taşlayan her türlü kutsallığı yok sayan bir insan yığını içerisindeyiz. Bu noktada sözü Halil Cibran'a bırakalım.Onun şu feryadına ibretle kulak verelim.
 
Ey kavmim:
Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin,beni hiç dinlemezsin.Dönüpte bakmazsın ölülerine.Lut kavminden de değilsin sen,hazdan olmayacak mahvın.Acıyla karıldı harcın,acıya da yabancı değilsin.Ağıtları sen yakarsın ama kendi kulakların duymaz kendi ağıdını.Bir koyun sürüsünden çalar gibi çalarlar insanlarını ve sen bir koyun sürüsü gibi bakarsın çalınanlarına.Tanrıya yakarır ama firavunlara taparsın,Musa kızıl denizi açsa önünde,sen o denizden geçmezsin.
 
Ey kavmim:
Sen ki peygamberleri bile dinlemedin,beni hiç dinlemezsin.Korkarsın kendinden olmayan herkesten ve sen kendinden bile korkarsın. Hz. İbrahim olsan,sana gönderilen kurbanı sen pazarda satarsın.Hz İsayi gözünün önünde çarmağa gerseler sen başka şeylere ağlarsın.Gündüzleri Maria Magdalena yı fahişe diye taşlar,geceleri koynuna girmeyi çabalarsın.Zebur'u,Tevratı, İncili,Kur an ı bilirsin.Hz Davut için üzülür ama Golyat ı tutarsın.
 
Ey kavmim:
Sen ki peygamberlerinin dediklerini bile dinlemedin.Beni hiç dinlemezsiz.Dönüpte bakmazsın ölülerine Lut kavminden de değilsin,hazdan olmayacak mahvın.Ama sen kendi acına da yabancısın.Kadınların siyah giyer,kederle solar tenleri ama onları görmezsin.Her kuytulukta çocuğun vurulur,aldırmazsın.Merhamet dilenir,şefkat dilenir,para dilenirsin ve nefret edersin dilencilerden.Utancı bilir ama utanmazsın.Tanrıya inanır ama firavunlara taparsın.Bütün seslerin arasında yalnızca kırbaç sesini dinlersin sen.
 
Ey kavmim:
Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.Sana yapılmadıkça işkenceye karşı çıkmazsın.Senin bedenine dokunmadıkça hiçbir acıyı duymazsın.Örümcek olsan Hz. Muhammed'in saklandığı mağaraya bir ağ örmezsin.Her koyun gibi kendi bacağından asılır,her koyun gibi tek başına melersin. Hz. Hüseyin'in kellesini vurmaz ama vuranı alkışlarsın. Muaviye ye kızar ama ayaklanmazsın. Hz. Ömer'i bıçaklayan ele sen bıçak olursun.
 
Ey kavmim:
Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.Ölülerine dönüpte bakmazsın.Lut kavminden de değilsin hazdan olmayacak mahvın.Ama arkana baktığın için taş kesileceksin.Ve sen kendine bile ağlamayacaksın.Komşun aç yatarken sen tok olmaktan haya etmezsin.Musa önünde kızıl denizi açsa o denizden geçemezsin.Tanrıya inanır ama firavunlara taparsın.
 
Ey kavmim:

Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.