Sosyal Medya

Dünya

Terör devleti İsrail'e Filistin tepkisi!

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, terör devleti İsrail'in demokratik bir ülke olarak devam etmesinin tek yolunun, işgalin bitmesi olduğunu söyledi.BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, terör devleti İsrail'in demokratik bir ülke olarak devam etmesinin tek yolunun, Filistin topraklarındaki işgali sonlandırmak, iki devletli çözüme bağlı olmak ve illegal yerleşimleri durdurmak olduğunu belirtti.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, terör devleti İsrail halkının iradesini yansıtan bir hükümetin kısa zamanda kurulmasını umduğunu bildirdi.

Genel Sekreter'in, terör devleti İsrail'de yeni kurulacak hükümetin, işgali sonlandıracak ve terör devleti İsrail ile yan yana yaşayacak bir Filistin devletinin kurulmasıyla neticelenecek, nihai barış anlaşması için uygun ortamı oluşturma sorumluluğu olduğuna inandığını belirten Haq, bunun için İsrail'in uluslararası toplumla aktif diyalog içinde olması gerektiğini söyledi.

Bu ortam için İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında illegal yerleşim birimi kurmayı durdurmasının önemli olduğunu vurgulayan Haq, "Genel Sekreter Ban, bunun İsrail'in demokratik bir ülke olarak kalmasının tek yolu olduğuna sıkı biçimde inanmaktadır" diye konuştu.

Genel Sekreter'in, terör devleti İsrail Hükümeti'nden Filistin'e ait vergi gelirlerini biran önce transfer etmesini istediğini de kaydeden Haq, bunun Paris protokolü altında yasal zorunluluk olduğunu hatırlattı.

Terör devleti İsrail'in Başbakanı Netanyahu, seçim kampanyası çerçevesinde yaptığı konuşmada, yeniden seçilmesi halinde, iktidarı döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacağını ve uluslararası baskılara rağmen Kudüs'te binlerce yeni ev (Yahudi yerleşim yeri) inşa edeceğini savunmuştu.

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.