Sosyal Medya

Coğrafyamız

'Barzani İran'ın hedefinde' iddiası

Ürdün'ün eski Enformasyon Bakanı Salih Kallab, Şark el Ewsed gazetesinden yayımlanan mekalesinde, "Mesud Barzani'nin, İran'ın hedefinde olduğunu" iddia etti.Rudaw Türkçe'nin iddiasına göre; Salih Kallab, Barzani’nin, İran’ın bölgedeki plan ve stratejilerinin bir parçası olmayı kabul etmediğini vurguladı. Kallab, Kürdistan Bölgesi’nin Tahran ile Şam arasında koridor olmasına izin vermediğine değinerek, şunları yazdı:

“Mesud Barzani Suriye temsilcileri ile görüşmeyi reddetti. Velid Muallim ile bile görüşmeye hazır olmadığını belirtti. Böylece, İran’ın hedefi haline geldi.”

Kallab ayrıca, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin, Süleymaniye’nin Karaçolan ilçesinde Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) üst düzey yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirdiğini iddia etti.

Yazıya göre, toplantıya KYB lideri Celal Talabani’nin eşi Hero Talabani ile partinin üst düzey isimleri Mele Bahtiyar, Kosret Resul Ali ve Berhem Salih katıldı.

Kallab’a göre, Kasım Süleymani, “Bir an önce Mesud Barzani’den kurtulma” teklifinde bulundu. Ancak Kosret Resul Ali ve Behrem Salih açıkça bu teklife karşı olduklarını belirtti. 

Kallab, bir hafta önce de, İran’ın Erbil Başkonsolosu’nun, KYB’ye yakın 4 medya kuruluşunun yöneticileri ile KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın bir temsilcisinin bulunduğu gizli bir toplantı gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Başkonsolos’un katılımcılardan, Mesud Barzani’nin görev süresinin uzatılmaması, uzatılması halinde halkın sokaklara ineceği yönünde yayın yapmalarını istediğini belirtti. 

Salih Kallab, İran’ın Irak’ı kontrol etme planında başarı sağlaması halinde Kürdistan Bölgesi’ne yöneleceğini ve yakın zamanda Kürt partileri arasında kardeş çatışması çıkarma girişiminde bulunacağını savundu. 

KYB Basın Sözcüsü ise, yaptığı açıklamada, iddiaları kesin bir dille reddetti.

Açıklamada, Tahran'la ilişkilerinin resmi ve Kürdistan Bölgesi adına yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Ürdünlü eski Bakan'ın, kendilerine de konuyu sormadan iddiaları kamuoyuna duyurması eleştirildi. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.