Sosyal Medya

Coğrafyamız

'Namaz kılacak cami bulmak zor'

Suriye’de devam eden savaşta ibadethaneler de bombaların hedefi oluyor. Halep'te siviller namaz kılınacak cami bulmakta zorlanıyor. Savaşta yüzlerce caminin yanı sıra kiliseler de harabeye döndü.Al Jazeera Türk, Halep merkezde bulunan ve Osmanlılar tarafından Kanuni Sultan Süleyman döneminde 1522 yılında inşa edilen Adliye Camii ile, 8. yüzyıl başlarında Emeviler tarafından yapılan Hz Zekeriya Camii’ni görüntüledi.

Halep şehrinde muhaliflerin kontrol ettiği tüm bölgeler çatışma ve bombardıman izleri taşıyor. Savaşın etkilediği ve harabeye çevirdiği yapılar arasında ise tarihi ve modern mimarisi ile camiler öne çıkıyor.

Al Jazeera Türk’e açıklamalarda bulunan Suriye Muhalefeti Geçici Hükümeti, 2013 yılı Haziran ayında bombarımanlarda hasar gören camii sayısının 1451 olduğunu, bu sayının 10 Ekim 2014 tarihinde 2000 cami ve 17 kilise olarak tespit edildiğini söyledi.

Eski Halep bölgesindeki ibadethanelerden olan tarihi Adliye Camii tamamen kullanılamaz durumda. Halep Kalesi'ne yakın bir bölgedeki Hz Zekeriya Camisi'nde de çatışmalar aralıksız devam ediyor.

Halepli siviller, cuma namazını kılmak için camii bulmakta zorlandıklarını belirtiyor. Muhalif bölgelerde yer alan kiliseler ise bu bölgede yaşayan azınlıklar Esed rejiminin kontrolündeki bölgelere geçtiği için kullanılmıyor.

Bölgede Esed rejimine karşı savaşan Liva-i Tevhid Tugayı’nın komutanı Muhammed Dabık, camilerin vurulması ile ilgili, "2013 yılı ekim Eyında 1451 olarak tespit edilen hasarlı ibadethanelerin bölgelere göre dağılımı şu şekilde: Şam ve çevre ilçeler 387, İdlib çevresi 108, Dera ve çevresi 231, Humus ve çevresi 217, Halep 158 ve diğer bölgeler 150" diyor. 

Saldırılarda kutsal mekanların büyük oranda işlev göremez duruma geldiğini kaydeden Dabık, bir yıl sonra, 2014 Ekim ayında hazırlanan yeni raporda hasar gören veya yıkılan ibadethanelerin sayısının 2 bini geçtiğini söylüyor.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.