Sosyal Medya

Güncel

İstanbul Barosu'ndan Osmanlı'ya ağır hakaret

İstanbul Barosu AK Parti Milletvekili Tülay Babuşçu'nun paylaştığı belirtilen tweetle ilgili yaptığı yazılı açıklamada ağır suçlamalar yer aldı. İstanbul Barosu'nun açıklamasında Osmanlı Devleti'ne de ağır hakaretler edildi.İstanbul Barosu AK Parti Milletvekili Tülay Babuşçu'nun paylaştığı belirtilen tweetle ilgili yaptığı yazılı açıklamada ağır suçlamalara yer verildi. "Cumhuriyet köhnemiş bir zihniyetin 'Yetersiz Bakiyeleri' tarafından yıkılamayacak kadar güçlüdür" ifadelerine yer verilen açıklamada "Demokratik ve laik Cumhuriyete bağlı kalacağına, namusu ve şerefi üzerine and içen Balıkesir Mebusu Tülay Babuşçu; Türkiye Cumhuriyeti'ni, 600 yıllık Osmanlı İmparatorluğunun 90 yıllık 'reklam arası' olarak nitelendirmiş... Babuşçu'ya göre, Filistin'i vermediği için yıkılan Osmanlı'nın şimdi Filistin ve Türkiye için oluşturduğu 'arka plan', tam da bir "zeka parıltısı" imiş... Bir tümceye bu denli çok yanlış sığdırmayı başaran Cumhuriyet görünümlü saltanat saplantılı kadın için, Sağlık Bakanı tarafından önerilen "annelik kariyeri" ideal sayılabilir" denildi. 

Hakaret içeren açıklama

Babuşcu beyanlarının, Haziran 2015 seçimlerine yönelik olduğunu iddia edan Baro'nun açıklamasında hakaret içeren şu cümleler yer aldı; "Bir yasama döneminde kürsüye sadece 3 kez çıkabilmiş olanların, kendi yüksekliklerini Cumhuriyete saldırarak sağlayabileceklerini düşünmeleri acı bir gerçeklik olsa da, Osmanlıcı kafaların bu ülkede edindikleri yerin bile Cumhuriyet sayesinde olduğunu söylemeye devam edeceğiz." 

Baro'dan tarihi hiçe sayan ifadeler

İstanbul Barosu'nun tehdit ifadeleri yer alan açıklamada tarih de görmezden gelindi. Baro'nun "Türkiye Cumhuriyeti bir Osmanlı bakiyesi değildir. Tarihsel köklerinin yarattığı değerlere saygısını esirgemeyen bu Cumhuriyet , onurla taşıdığı Osmanlı geleneğinden övünç ve kıvanç duyan bir bilinç olarak, "yetersiz bakiyeleri" eliyle yıkılamayacak kadar güçlüdür. Çalınmış yitik yüzyılları devrimle kısaltan Cumhuriyet, sonsuza kadar bu ülkenin rejimi olmaya devam edecektir. Çatlağı sıvanmış saray duvarlarının huzurunda sukun arayıp hayal kuranlar, mebus mertebesinde olsalar da bunu bilmelidirler. Türk Halkı, cumhuriyetin içindeki cumhurdur. Tülay Babuşçu gibilerinin anlayamadığı, Osmanlının tarihsel misyonunu tamamlayarak kapanmış bir parantez; Cumhuriyet'in ise sonsuzluğu hedefleyen bir uygarlık açılımı olduğu gerçeğidir" ifadeleri tepki çekti. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.