Sosyal Medya

Coğrafyamız

Ürdün mülteciler için 2.9 milyar dolarlık yardım istedi

Ürdün, sınırlarında barındırdığı yaklaşık 700 bin Suriyeli mülteci için uluslararası toplumdan 2.9 milyar dolar acil yardım paketi talep etti. AB ise, Lübnan ve Ürdün'e 180 milyon euroluk yardım teklif etti. 

 Ürdün’de yayın yapan El Gad gazetesine göre, Planlama ve Ululslararası Koordinasyon Bakanı İbrahim Seyf, ‘Suriye Mülteci Krizine Ürdün Müdahalesi’ programının 2015 yılı planını açıkladı.

Seyf, 2014 yılındaki yardım eksikliğine dikkat çekerek, uluslararası topluma 2.9 milyar dolarlık yardım çağrısında bulundu.

Suriye ile 375 kilometre sınırı olan Ürdün, Suriye'deki iç savaşla başlayan sığınmacı akınından özellikle ekonomik ve eğitim alanlarında olumsuz etkileniyor. Ürdün'de BM rakamlarına göre, 688 bin Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Ürdün makamlarına göre ise bu sayı 1 milyon 390'ın üzerinde.

Ürdün Nüfus İşleri ve Pasaport Dairesi  ülkede bu yıl 16 bin 302 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiğini bildirildi.

AB'den 180 milyon euroluk yardım teklifi

Avrupa Birliği (AB), Suriyeli mülteciler için Lübnan ve Ürdün’e 180 milyon euroluk yardım teklif etti.

Avrupa Komisyonu, teklif edilen yardım paketinin, bireysel eğitim projeleri, mültecileri adaptasyon etme projeleri, yerleştirme ve bununla ilgili ekonomik ve kalkınma projelerini kapsadığını bildirdi.

BM kampanya başlattı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Suriyeli mültecilere yapılan gıda yardımının kesintisiz devam etmesi için dünya genelinde,72 saatlik online yardım kampanyası başlattı.

Dünya Gıda Programı'ndan yapılan açıklamada, WFP'nin kaynak yetersizliği nedeniyle gıda yardımını askıya almasının ardından gerekli 64 milyon doları bulmak ve yardımların kesintisiz devam etmesi için 72 saatlik dünya genelinde online bir kampanya başlattıkları belirtildi.

Kampanyaya destek vermek isteyen dünya genelindeki yardımseverler bağışlarını "wfp.org/forsyrianrefugees" linkinden ve "wfp.org" adresinden yapabiliyor. Açıklamada ayrıca kampanyayı desteklemek isteyenlere, Twitter ve Facebook'taki profil fotoğraflarını, "Suriyeli sığınmacılar için birer dolar" kampanyasını temsil eden görsellerle değiştirmeleri teşvik ediliyor. Kampanya için profil görselleri wfp.org/forsyrianrefugees adresinde bulunuyor.

'1 dolar bile fark yaratabilir'

WFP İcra Direktörü Ertharin Cousin yardımseverlere çağrıda bulundu ve küçük bağışların Suriyeli mülteciler için çok önemli olduğunu belirterek şöyle devam etti:

"1 dolar bile fark yaratabilir. Biz diyoruz ki: Sizin için 1 dolar, onlar için can simidi. Biliyoruz ki insanlar umursuyor, biz de Suriyelilerin ihtiyaç duyduğu bu küçük meblağı bağışlayarak umursadıklarını göstermelerini istiyoruz. Gereken, 64 milyon kişiden sadece 1'er dolar."

Suriye acil durum operasyonları için kaynak ihtiyacı içinde olan WFP, 1 Aralık Pazartesi Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Mısır'da yaşayan yaklaşık 1.7 milyon Suriyeliye yönelik uyguladığı gıda yardımını askıya almak zorunda kaldığını açıklamıştı.

Bugüne kadar WFP Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriyeli sığınmacılara gıda ihtiyaçlarını karşılamaları için WFP/Kızılay e-gıda kartı vermiş ve bu karta her bir aile üyesi için WFP tarafından aylık 60 lira yüklenmişti.

WFP açıklamada ayrıca bu kartlar olmadan birçok ailenin kış aylarının da etkisiyle açlıkla karşı karşıya kalacağının altını çizdi. WFP, gerekli miktarın toplanması halinde aralık ayında gıda yardımına vakit kaybetmeden devam edeceğini de kaydetti.

Kaynak: El Gad, Al Jazeera, AA, AFP  

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.