Kentin batı kesiminde, IŞİD güçleri ile peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı savaşçılarla çatışıyor. IŞİD’in güçlü olduğu ve sürekli saldırdığı doğu kısmında ise YPG, peşmerge ve ÖSO güçleri ortak hareket ediyor.

Koalisyona bağlı savaş uçakları sabah saatlerinde IŞİD hedeflerine yönelik hava saldırısı düzenledi. Saldırıda IŞİD’in kentin batı tarafında bulunan hedefleri vuruldu.

Koalisyona bağlı insansız hava araçları da sürekli Kobani merkezinin üzerinde keşif uçuşları yapıyor. IŞİD'in hareket alanı ve manevraları sürekli takip altında tutuluyor.

Kentteki çatışmalar dün geceden bu yana özellikle merkezde bulunan Kaniya Kurda ve Belediye Meydanı bölgelerinde yoğun olarak devam ediyor. Bu bölgeler Kürt güçleri ile IŞİD arasındaki sınır hattı üzerinde bulunuyor.

Kobani’den yükselen silah ve patlama sesleri Türkiye tarafından duyuluyor. Sınır hattında Türk ordusuna ait zırhlı araçlar sürekli hareket halinde. Gazeteciler ve siviller sınır bölgesine yaklaştırılmıyor.

YPG kaynakları, kentin 15 km doğusunda bir köye operasyon düzenlediklerini ve bir aracı imha ettiklerini açıkladı.

Peşmerge ve ÖSO'dan destek

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Kobani'de IŞİD'e karşı savaşmak üzere gönderilen peşmergeler geçtiğimiz hafta Urfa'da iki günlük beklemenin ardından Kobani'ye girmişti.

Araçlar Kobani'ye beşli gruplar halinde ve Yumurtalık köyü üzerinden geçti.

ÖSO tarafından kasabaya gönderilen yaklaşık 200 kişilik grup IŞİD’e karşı cephede savaşıyor.

ÖSO mensupları bölgenin doğu, güney ve batı cephelerinin hepsinde IŞİD’e karşı mücadele veriyor.

 
 
 
 
ALJAZEER HABER