Sosyal Medya

Gezi - Tarih - Mimari

Yunanistan'daki Ayasofyalar

Atinada, Müslümanlar namazlarını garajlarda, bodrum katlarında kılmak zorunda kalırken; müzeye çevrilen iki büyük camiye bilet alınarak girilebiliyor. Atinadaki Osmanlı yadigarı iki caminin hali tıpkı mahzun vaziyetteki Ayasofya gibi.İbadete açık cami bulunmayan tek Avrupa başkenti olma özelliğindeki Atina’da, Osmanlı döneminden kalan iki cami turistlere hizmet veriyor. Atina’da yaşayan Müslümanlar camilerin ibadete açılmasını isterken; iki Osmanlı eseri cami, müze olarak kullanılıyor. Onbinlerce Müslümanın yaşadığı Atina’da, kentin en önemli tarihi merkezi Akropolis’in eteklerinde iki Osmanlı camisi bulunuyor. Müze olarak kullanılan Fethiye ve Cistaraki camilerine ancak turist olarak girilebiliyor.

Atina’da Hâlâ İbadete Açık Cami Yok

Milli Gazete'de yer alan habere göre, Atina’da cami tartışmaları uzun yıllardır sürüyor. Kentte Müslümanlar için cami yapımı konusu ilk olarak 1890’da çıkarılan 1851 sayılı yasayla gündeme geldi. Önce Pire’de Osmanlı hükümetine devredilmesi kararlaştırılan kamuya ait bir arazide “Türk Camisi” adıyla cami inşa edilmesi kararlaştırıldı. Bu gerçekleşmeyince, 1934 yılında Atina’da Mısır Enstitüsü ve cami yapılmasına karar verildi. Son olarak 2000 yılında Olimpiyat Oyunları kapsamında Atina’nın banliyölerinden Peyania bölgesinde bünyesinde ibadet yeri de bulunması öngörülen bir İslam kültür merkezi yapımı kararlaştırıldı.

Bodrum katlarında namaz

İtirazlar üzerine bu da gerçekleşmeyince 2006’da çıkarılan bir kanunla Atina’daki Votanikos semtinde Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde Müslümanlar için bir ibadet yeri inşa edilmesi planlandı. Caminin inşaası için 7 yıllık aradan sonra 2013’ün Mayıs ayında ihale yapıldı. Caminin inşasına devam edilse de ne zaman bitirileceği konusunda kesin bilgi verilmiyor. Camisi bulunmayan tek Avrupa başkenti Atina’da, Müslümanlar, namazlarını garajlarda ve bodrum katlarında kılmak zorunda kalıyor.

Dizdar Mustafa Ağa Camii, “halk sanatları müzesi” olarak kullanılıyor

Başkent Atina’da Osmanlı’dan kalma Dizdar Mustafa Ağa Camii, 1759-1764 yıllarında inşa edildi. Atina’nın merkezindeki Monastiraki Meydanı’nda bulunan camiye, ancak turist olarak girilebiliyor.

Cami, 1980’li yıllardan bu yana “halk sanatları müzesi” olarak kullanılıyor.

Fethiye Camii, 2001 yılına kadar depo olarak kullanıldı

Fethiye Camii’nin, Fatih Sultan Mehmet’in Atina’yı 1458 yılında ziyareti anısına inşa edildiği kabul ediliyor. Cami, 1963 yılında içi boşaltıldıktan sonra 2011 yılına kadar arkeolojik eserler deposu olarak hizmet verdi.

İbadete açık cami bulunmayan tek Avrupa başkenti olma özelliği taşıyan Atina’da, Osmanlı döneminden kalan iki cami turistlere hizmet veriyor. Atina’da yaşayan Müslümanlar camilerin ibadete açılmasını isterken, iki Osmanlı eseri cami, müze olarak kullanılıyor.  On binlerce Müslümanın yaşadığı Atina’da, kentin en önemli tarihi merkezi Akropolis’in eteklerinde iki Osmanlı camisi bulunuyor. Müze olarak kullanılan Fethiye ve Cistaraki camilerine ancak turist olarak girilebiliyor. Fethiye Camisi’nin, Fatih Sultan Mehmet’in Atina’yı 1458 yılında ziyareti anısına inşa edildiği kabul ediliyor. Fethiye Camisi, ülkenin simgesi Akropolis’in eteklerindeki “Eski Atina” olarak anılan bölgede yer alıyor. Cami, 17. yüzyılın sonuna kadar bölgedeki Müslümanların en önemli ibadet adresi olurken, daha sonra Atina’yı işgal eden Venedikli Morozi tarafından Katolik kilisesine dönüştürüldü ancak Atina tekrar Osmanlıların eline geçince Yunanistan’ın bağımsızlığını kazandığı 1824’e kadar yine cami olarak kullanıldı. 1824’ten sonra sırasıyla askeri depo, hapishane, kışla, un ambarı ve ekmek fırını olarak kullanılan cami, 1963 yılında içi boşaltıldıktan sonra 2011 yılına kadar arkeolojik eserler deposu olarak hizmet verdi. Osmanlı döneminin en önemli sanat eserlerinden Fethiye Camisi, mimarisiyle İstanbul’daki Fatih Camisi, Yeni Cami ve Sultanahmet Camisi’nin ilk örneği kabul ediliyor. Yunanistan Kültür ve Spor Bakanlığı Bizans ve Bizans Sonrası Eserleri Koruma Müdürlüğü tarafından tarihi dokusu korunarak turizme kazandırılması planlanan camideki restorasyon çalışmalarının gelecek yıl bitirilmesi planlanıyor.

Dizdar Mustafa Ağa Camisi

Başkent Atina’da Osmanlı’dan kalma diğer cami ise Dizdar Mustafa Ağa Camisi. Cami, Voyvoda ve Cisteraki isimleriyle de biliniyor. Cami 1759-1764 yıllarında inşa edildi. Atina’nın merkezindeki Monastiraki meydanında bulunan cami, turist akınına uğruyor. Cami, 1980’li yıllardan bu yana “halk sanatları müzesi” olarak kullanılıyor.

Bodrum katlarında namaz

Atina’da cami tartışmaları uzun yıllardır sürüyor. Kentte Müslümanlar için cami yapımı konusu ilk olarak 1890’da çıkarılan 1851 sayılı yasayla gündeme geldi. Önce Pire’de Osmanlı hükümetine devredilmesi kararlaştırılan kamuya ait bir arazinde “Türk Camisi” adıyla cami inşa edilmesi kararlaştırıldı. Bu gerçekleşmeyince, 1934 yılında Atina’da Mısır Enstitüsü ve cami yapılmasına karar verildi. Son olarak 2000 yılında Olimpiyat Oyunları kapsamında Atina’nın banliyölerinden Peyania bölgesinde bünyesinde ibadet yeri de bulunması öngörülen bir İslam kültür merkezi yapımı kararlaştırıldı. İtirazlar üzerine bu da gerçekleşmeyince 2006’da çıkarılan bir kanunla Atina’daki Votanikos semtinde Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde Müslümanlar için bir ibadet yeri inşa edilmesi planlandı. Caminin inşası için 7 yıllık aradan sonra geçen yılın mayıs ayında ihale yapıldı. Caminin inşasına devam edilse de ne zaman bitirileceği konusunda kesin bilgi verilmiyor. Camisi bulunmayan tek Avrupa başkenti Atina’da, Müslümanlar, namazlarını garajlarda, bodrum katlarında kılmak zorunda kalıyor.

 

HABERVAKTİM

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.