Sosyal Medya

Coğrafyamız

G. Kıbrıs'ta Müslüman öğrencilere bayram yok

Güney Kıbrıs'ta bulunan bir İngiliz okulunda eğitim gören öğrencilerin ailelerinin talep ettiği bir günlük bayram tatili, okulun Hristiyan okulu olduğu gerekçesiyle reddedildiGüney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde bulunan bir İngiliz okulunun yönetimi, okulda eğitim gören 140 öğrencinin Kurban Bayramı tatili talebini reddettti. 

Okul yönetiminin talebi reddetmesinin gerekçesi ise, okulun Hristiyan okulu olması. Okulda eğitim gören öğrencilerin yüzde 10'u Müslüman öğrencilerden oluşuyor. Okul yönetimi Hristiyan tatillerini uygularken, Müslümanlar'ın iki bayramından biri olan Kurban Bayramı için bir günlük tatil talebini reddetti.

Öğrenci velileri, okul yönetiminden dört günlük bayramın bir günü için okul yönetiminin Müslüman öğrencilere izin vermesini istediklerini ancak bu taleplerinin geri çevrildiğini söylüyor.

Aileler, okul yönetiminin talebi reddetmesinin ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bir mahkemesine başvurduklarını ve bayram tatili istediklerini belirtiyor. Ancak mahkeme de talebi doğrudan reddetmiş.

Okul yönetimindeki tek Türk öğretmen olan Şener Elcil de öğrencilere izin verilmemesi kararını savundu. Elcil ayrıca, Kıbrıslı Türk Öğretmenler Birliği'nin de başkanlığını yapıyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.