Sosyal Medya

Dünya

IMF’ye rakip geliyor

BRICS ülkeleri, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) rakip 100 milyar dolar sermayeli bir banka kurulması konusunda anlaşmaya vardı.BRICS ülkeleri, yani Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu Gelişen Ülkeler Birliği, 100 milyar dolar değerinde bir gelişim bankası ve para havuzu kurulacağını açıkladı.

Bankanın ismi Yeni Gelişim Bankası (New Development Bank) olacak.

Bu hamle, BRICS tarafından, batı tekelindeki küresel finans sistemine karşı ilk somut adım oldu.

Merkez Şanghay

Merkezi Şangay’da olacak banka, gelişen ülkelerin altyapı projelerini fonlama hedefiyle kuruluyor. Beş ülkenin katıldığı zirvede alınan karara göre, bankanın operasyonlarını ilk beş yıl Hindistan yürütecek. Daha sonra görevi Brezilya, ondan sonra da Rusya devralacak.

Gelişen ülkelerin kısa vadeli likit baskılarını ertelemelerine yardımcı olmak için 100 milyar dolarlık bir para havuzu da kuruldu.

2016’da kredi vermeye başlayacak

BRICS ülkeleri, geçen yıl ABD’nin mali teşviklerini azaltma kararıyla, yabancı yatırımcıların gelişen ülke piyasalarından kaçışını tetiklemesi üzerine ortak bir hamle kararı almıştı.

Kurulacak yeni banka, dünya nüfusunun yarısı ve küresel ekonomik üretimin beşte birine karşılık gelen BRICS ülkelerinin artan nüfuzunu da yansıtıyor.

Beş ülke, 10’ar milyar dolar nakdi yedi yılda yatırıp, 40 milyar dolar da teminat ile bankayı kuracak. Banka, 2016’da kredi vermeye başlayacak ve diğer ülkelerin üyeliğine açılacak.

Fakat BRICS ülkelerinin hisseleri, ülke başına yüzde 11’den, yani toplamda yüzde 55’ten aşağıya düşemeyecek.

2009’da bir araya geldiler

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkelerinin, 2009’da bir araya gelmelerinden beri en büyük başarıları bu banka oldu.

BRICS, Batılı güçlerin İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra IMF ile Dünya Bankası ekseninde kurdukları küresel finans düzenine karşı daha fazla söz hakkı kazanmak için kurulmuştu.

‘IMF’ye reform gerek’

Bankanın rolü hakkında bilgi veren Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, “Muhtelif ekonomilerin, ABD’nin giderek azalan mali genişleme politikası nedeniyle karşılaştıkları dalgalanmaları kontrol altına almaya yardım olacak” dedi.

Rousseff, “IMF’de artık reform yapılması gerektiğinin işaretidir” dedi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua'da, yeni bankanın “ekonomik idarenin küresel sistemini adil ve makul bir yönde geliştirmeye teşvik edeceği” yazıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.