Sosyal Medya

Coğrafyamız

Gazzeliler okullara sığındı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısı altıncı gününde. Yoğun hava bombardımanından dolayı evlerin güvenli korunaklar olmaktan tamamen çıktığı Gazze'de insanlar okullara sığınıyorlar.Birleşmiş Milletler'in Gazze’deki çocukların eğitimi için inşa ettiği okullara onlarca aile sığındı. Sınıfları yaşam alanı haline getirmeye çalışan aileler yere serdikleri battaniyeler üzerinde yatıyor.

Okul döneminde üzerinde çalıştıkları masa ve sıralar da yine birleştirilerek yatak haline getirildi.

Üzerinde yazmayı öğrendikleri sınıfın kara tahtası ise aralıksız bombalanan sokaklara çıkamayan çocukların oyuncağı oldu. Çocuklar bulabildikleri tebeşir parçaları ile bu tahtalara resimler çiziyor.

Savaşın en büyük mağdurları çocuklar, ailelerinin korku dolu bekleyişlerine tanıklık ediyor. Aileler, bu okullar BM'ye ait olduğu için İsrail'in buraları vurmayacağını ümit ediyor. Ancak İsrail, 2012'deki operasyonda Gazze'de BM'ye ait binaları da vurmuştu.

Okullarda su ve elektrik tüm Gazze’de olduğu gibi kesik. Buraya sığınan aileler yardım kuruluşlarının kendilerine ulaştırabildiği gıdalarla hayata tutunmaya çalışıyor.

İsrail’in Gazze’ye saldırısı

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve diri diri yakılarak öldürülmüştü. Bölgede gerginliğin tırmanmasıyla İsrail, pazartesi günü Gazze'ye yönelik 'Koruyucu Hat' adı altında operasyon başlattı.

Saldırının altıncı gününe girilirken şuana kadar ölen Filistinlilerin sayısı 165'e ulaştı. Ölenlerin 29'u çocuk. Yaralıların sayısı ise bini aşmış durumda.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.