Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mısır enerji krizinde

Ekonomik çöküşün önüne geçemeyen Sisi yönetiminin akaryakıtta devlet desteğini kaldırma kararıyla, fiyatlara yüzde 78’e varan zamlar geldi. Ülkede elektrik fiyatlarında da artış sürüyor.Mısır yönetimi kararı yürürlüğe girmeden çok kısa bir süre önce kamuoyuna duyurunca, zam uygulamasına geçilmeden akaryakıt almak isteyen araç sahipleri, akaryakıt istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Yeni uygulamayla 80 oktanlık 1 litre benzin yüzde 78 zamla birlikte 1,60 cüneyhten (0,25 dolar) satışa sunulacak.

92 oktanlık 1 litre benzin ise uygulanacak yüzde 40 zamdan sonra 2 cüneyhe (0,36 dolar) satılacak.

Elektrik fiyatları da artıyor

Sisi yönetiminin elektriğe verilen devlet yardımını da kaldırmasının ardından elektrik fiyatlarındaki artış da devam ediyor.

Fiyatların önümüzdeki beş yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.

3 Temmuz darbesinin mimarı olan ve tartışmalı seçimlerle cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Sisi’nin altından kalkma ihtimalinin en zor olduğu konulardan biri, kaosun ve şiddetin de tetiklemesiyle çöküşün eşiğine gelen ekonomi.

Darbe rejimi şu ana kadar Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi Körfez ülkelerinin verdiği dış destekle ayakta kalmaya çalıştı.

Sisi yönetimi, farklı alanlarda verilen devlet desteklerini kaldırma kararı almıştı. 

Ülkede geçtiğimiz yıl 3 Temmuz’da Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde yapılan darbeyle, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tutuklandı ve hapse atıldı.

Mursi, hakkında açılan farklı davalardan yargılanıyor.

Darbe sonrasında sokağa dökülen göstericilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler darbe yönetimi tarafından ‘terör örgütü’ ilan edilirken teşkilatın yöneticileri idam cezasına ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Ülkede darbenin ardından başlayan büyük çapta insan hakları ihlalleri nedeniyle mağdur olan kesimler arasında gazeteciler de var.

Haksız suçlamalarla ve hiçbir somut delil olmadan aylarca yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed 7 ila 10 yıl arasında hapis cezasına mahkûm edildiler.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.