Sosyal Medya

Yaşam

Dink cinayetinde 9 isme dava yolu

Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak haklarında soruşturma açılması talep edilen eski İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, İl Emniyet Müdürü Celallettin Cerrah ve yedi polis için verilen takipsizlik kararı kaldırıldı.Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink cinayetine ilişkin soruşturmada dokuz kamu görevlisi hakkındaki takipsizlik kararının kaldırılmasına hükmetti.

Haklarındaki takipsizlik kararı kaldırılan isimler şunlar: Dönemin Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, İstanbul Emniyeti'nde görevli Bülent Köksal, İbrahim Pala, İbrahim Şevki Eldivan, Volkan Altunbulak, Bahadır Tekin ve Özcan Özkan.

Valilik izin vermemişti

Hrant Dink cinayeti soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bazı kamu görevlillerini de soruşturmaya dahil etmek istemiş, bu kapsamda dönemin Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve altı polis hakkında soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliği’ne başvurmuştu. İçişleri Bakanlığı'nın atadığı mülkiye müfettişi izin verilmemesi yönünde kanaat bildirdi. Bunun üzerine valilik de soruşturma için istenilen izin talebini reddetti. Valiliğin iznini reddetmesi üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konu ile ilgili takipsizlik kararı verdi.

Dink ailesi valiliğin bu kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi, takipsizlik kararının kaldırılmasına hükmetti. Kararda Dink’in ölümüne ilişkin AİHM kararında, kamu görevlileri hakkında etkin soruşturma yürütülmediğinin saptandığı ve 4. Yargı Paketi’ne göre de bu durumda yeniden soruşturma açılabileceği belirtildi.

Kararda "Madde ve ihlâl kararı içeriği birlikte değerlendirildiğinde; bağlayıcı olan ihlâlin yerine getirilmesinin ancak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca doğrudan soruşturma yapılması ile mümkün olacağı anlaşılmaktadır. Aksinin kabulü halinde soruşturma bakımından kısır bir döngünün ortaya çıkacağı tartışmasızdır” denildi.

Mahkemenin bu kararı ile birlikte kamu görevlileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülebilecek.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.