Sosyal Medya

Coğrafyamız

Meşal, Doha’da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İle Görüştü

Bölgesel olarak İran, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında işbirliğine gidilmesini isteyen Meşal, Suriye sorununun çözüme kavuşması için bunun ciddi bir adım olacağını hatırlattı.İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal Katar’ın başkenti Doha’da İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullehyan ile görüştü.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’ıın haberine göre, Hamas lideri Meşal İranlı yetkiliyle yaptığı görüşmede Filistin halkının hak ve hukukunun tek garantisi olması nedeniyle direnişin rolüne dikkat çekerek, uzlaşının Filistin halkının hakkını muhafaza etme yolunda başarıya ulaşmasını umut ettiklerini söyledi.

Hamas lideri Meşal, Hamas ile Filistin halkının İran’ın Filistin direnişine yaptığı yardımları unutmadıklarını belirtti.

İranlı yetkili, İran ile Katar’ın oluşturduğu ortak siyasi komisyonun toplantısına katılmak üzere Doha’a gelmişti.

İşgal rejiminin bölgedeki gelişmeleri fırsat bildiğine dikkat çeken Meşal, Suriye meselesinin siyasi yollarla çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Bölgesel olarak İran, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında işbirliğine gidilmesini isteyen Meşal, Suriye sorununun çözüme kavuşması için bunun ciddi bir adım olacağını hatırlattı.

Meşal geçen hafta yaptığı konuşmada, hiçbir rejim ve kesimin halkın hak ve hukukunu gasp etme hakkına sahip olmadığını, bunun üzerinde pazarlık yapılamayacağını, Hamas’ın ise hiçbir zaman başka devletlerin içişlerine karışmadığını ifade etmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.