Sosyal Medya

Coğrafyamız

Lübnan cumhurbaşkanını seçemedi

Lübnan Parlamentosu, 25 Mayıs 2014’te altı yıllık görevi sona erecek olan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman’ın görevini devralacak yeni cumhurbaşkanını ilk turda seçemedi.İlk turda adaylardan Semir Caca 48, Henry Hilu 16, Emin Cemil 1 oy alırken 7 oy ise geçersiz sayıldı.

Parlamentodaki oylamaya katılan 124 milletvekilinden 52’si ise seçim sandığına beyaz kâğıt atarak çekimser kaldı.

Lübnan Parlamentosu'nda 128 milletvekili bulunuyor. Bugünkü oylamaya ise 124 milletvekili katıldı. Cumhurbaşkanı olabilmek için oyların üçte ikilik kısmını almak gerekiyor.

Yapılan oylamada hiçbir aday 86 oy alamadığı için Meclis Başkanı Nebih Birri ikinci tur seçimlerin 30 Nisan’da yapılacağını ilan etti.

Komşu ülke Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle ülkede etkili olan derin bölünmüşlük cumhurbaşkanı seçimini büyük ölçüde etkileyecek.

Komşu ülkedeki kaos nedeniyle 1943’te Fransa’dan bağımsızlığını kazanan Lübnan’ın 13. dönem cumhurbaşkanının seçilmesi aylar sürebilir.

1975-1990 yılları arasındaki iç savaşta önemli rol oynayan Falanjist Komutan Semir Caca 14 Mart Bloku'nun adayı. [Al Jazeera]

Lübnan’da siyasi taraflar Suriye rejimini destekleyenler ve karşıt olanlar olarak ayrılıyor. Lübnan’da Suriye rejimini destekleyenlerin başında Hizbullah geliyor. Karşıtlarının başında da eski başbakan ve Suudi Arabistan destekli Saad Hariri’nin liderliğini yaptığı ‘Müstakbel Akımı’ geliyor.

Lübnan Anayasası’na göre, cumhurbaşkanı ülkedeki Hıristiyan Maruni topluluktan seçilmeli. Cumhurbaşkanı adayı ilk turda parlamentoda bulunan milletvekillerinin üçte ikisinin oylarını alması gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı adayları

Lübnan Kuvvetleri Partisi'nin lideri ve eski falanjist komutan Semir Caca ülkedeki 14 Mart Hareketi’nin desteğini alarak cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmişti.

Eski General Mişel Avn, Hizbullah'ın başını çektiği 8 Mart Bloku'nun adayı. [EPA]

Dürzi lider Velid Canpolat’ın başkanlığını yaptığı Ulusal Direniş Cephesi ise Milletvekili Henry Hılu’yu desteklediklerini açıkladı.

Hizbullah ve Reform ve Değişim Akımı’nın da içinde bulunduğu 8 Mart Hareketi'nin ise Mişel Avn’ı cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesi bekleniyor.

25 Mayıs 2014 tarihinden önce cumhurbaşkanının belirlenmemesi durumunda Şubat 2014’te başbakan seçilen Temam Selam cumhurbaşkanlığı görevini de yürütecek.

Lübnan Meclisi'nde Hizbullah ve ortaklarıyla, onların muhalifi olan 14 Mart Hareketi’nin sandalye sayıları neredeyse eşit. Bu nedenle, özellikle Suriye’deki iç savaştan sonra daha da derinleşen siyasi kutuplaşma adayların üçte ikilik çoğunluğa ulaşmasını zorlaştırıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.