Sosyal Medya

Coğrafyamız

Kırgız hükümeti dağıldı

Kırgızistan'da 18 ay önce Cantoro Satıbaldiyev başkanlığında kurulan üç partili koalisyon dağıldı. Başbakan Satıbaldiyev’in ve kabinesinin istifası bekleniyor.Ata Meken (Ana vatan) partisi, Ar Namıs Partisi ve Sosyal Demokrat Partisi (SDP) ile birlikte kurduğu koalisyon hükümetinden ayrıldığını açıkladı. Bundan sonraki süreçte ya yeni koalisyon hükümeti kurulacak ya da ülke erken seçime gidecek.

Ata Meken partisinden yapılan açıklamada, kararın Başbakan’a "güven kaybından" dolayı alındığı söylendi. 

Açıklamada, dört yıl önce etnik çatışmaların çıktığı Oş ve Celalabad eyaletlerinin kalkınması için Satıbaldiyev başkanlığında kurulan müdürlüğün üç yıllık faaliyetini araştıran rapora dikkat çekildi. Parti sözcüsü, Birleşmiş Milletler ve Kızılhaç gibi yabancı kurum kuruluşların yanı sıra Rusya ve Kazakistan'dan gelen inşaat malzemesi yardımının kime, ne zaman ve ne kadar teslim edildiğine dair hiçbir belgenin olmadığını açıkladı. Yapılan maddi yardımların hazine ve bütçe kayıtlarından geçmediğinin saptandığı söyledi.

Ar Namıs Partisi Meclis Grup Başkanı Feliks Kulov, koalisyon hükümetinin dağıldığına ilişkin kararı Çarşamba günü Meclis Başkanı'na ve Cumhurbaşkanı'na gönderecek. Hükümetin sona erdiğinin ilan edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı'nun üç çalışma gününde hükümeti kurma görevini meclisteki beş partiden birine vermesi bekleniyor.

Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada ayrıca, Satıbaldiyev'in yarın sabah saatlerinde yapması beklenen basın toplantısının iptal edildiği belirtildi. 

İki yılda iki hükümet

Eylül 2012’de meclisten güven oyu alarak göreve başlayan mevcut hükümetteki Sosyal Demokrat Partisi’nin 26, Ar Namıs Partisi'nin 25 ve Ata Meken Partisi'nin 18 milletvekili bulunuyor.

Kırgızistan’da 10 Ekim 2010’da yapılan parlamento seçimleri sonrası Başbakan Ömürbek Babanov başbakanlığında kurulan dörtlü koalisyon hükümeti ise koalisyon ortakları Ata Meken ile Ar Namıs partilerinin çekilmesiyle Ağustos 2012’de dağılmıştı. Gerekçe olarak kötüleşen ekonomi ve yolsuzluklar gösterilmişti. 

Kırgız yasalarına göre bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için 65 sandalyeye sahip olması gerekiyor.

5,5 milyon nüfusa sahip ülkede nüfusun yüzde 40’ı yoksulluk seviyesinin altında yaşıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.