Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mansur askeri yargıyla ilgili bazı kanunları onayladı

Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, askeri yargıyla ilgili 3 kanunu onayladı. Kanun değişikliğiyle askeri mahkemelerde yargılananların davaları temyize götürebilmesinin önü açıldı.Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, askeri yargıyla ilgili 3 kanunu onayladı. Kanun değişikliğiyle askeri mahkemelerde yargılananların davaları temyize götürebilmesinin önü açıldı.

Silahlı kuvvetlerin verdiği kanun değişikliği teklifinin Bakanlar Kurulundan onaylanmasının ardından Mansur, 3 kanunda değişiklik yapılması yönünde karar aldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İhab Bedevi yaptığı yazılı açıklamada, Mansur'un, 1959 tarihli 232, 1975 tarihli 71 ve 1966 tarihli 25 sayılı kanunların bazı bölümlerinde değişikliğe gittiğini ifade etti. Buna göre, değişiklikle 232 ve 71 sayılı kanunlarda öngörülen tek dereceli askeri yargı sisteminde verilen hükümler, Yüksek Askeri Komite ismiyle kurulacak ikinci derece mahkemelerinde temyize götürülebilecek.

Açıklamada, sivil ve askerlerin askeri mahkemelerde yargılanmasını öngören 25 sayılı maddeyle de askeri mahkemelerde bağımsızlığın azami ölçüde temin edilmesinin amaçlandığı, ayrıca ceza muhakemeleri usulü kanununda olduğu gibi askeri mahkemelerde de bir sanık aleyhinde idam kararı verildiğinde müftünün onayının alınması yükümlülüğünün getirildiği belirtildi.

Bedevi açıklamasında, Mansur'un bu kararının, referandumla kabul edilen yeni anayasanın 202. maddesinde yer alan "silahlı kuvvetlere ait yargı komitelerinin kararlarında temyize gidilmesi kanunlarca belirlenir" hükmüne dayandığını ifade etti.

Kanun değişikliğiyle, 3 dereceli bir siteme sahip olan medeni yargıya benzer şekilde tek dereceli olan askeri yargı sistemi de iki dereceli hale getiriliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.