Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

Bilimadamlarından ''veba'' uyarısı

Veba salgını ölümleriyle ilgili araştırmalarıyla tanınan Kanadalı bilimadamı Prof. Poinar, ''kara ölüm'' olarak adlandırılan vebanın, insanlığın geleceği için tehlike olmaya devam ettiğini belirtti.Kanada’nın McMaster Üniversitesi ile ABD’nin Kuzey Arizona ve Avustralya’nın Sydney Üniversitesi'nden bir grup bilimadamının veba salgını ve ölümleri üzerine yaptığı araştırmaya göre veba salgınlarının tamamen kontrol altına alınmadığı ve ''kara ölüm''ün bundan sonra da can almaya devam edeceği belirtildi.

The Lancet İnfectious Diseases isimli bilimsel derginin internetinde yayımlanan araştırmaya katılan Kanadalı bilimadamlarından McMaster Üniversitesi DNA Merkezi Direktörü Prof. Henrick Poinar, 6'ncı yüzyılda dünya nüfusunun yarısının, 14'üncü yüzyılda da yaklaşık 100 milyon insanın ölümüne yol açan vebanın, insanlığın geleceği için tehlike olmaya devam ettiğini kaydetti. Araştırmalarına, 1500 yıl önce bir veba salgınında hayatını kaybetmiş iki cesetten aldıkları dişle başladıklarını bildiren Prof. Poinar, bu dişten ayrıştırdıkları DNA parçaları ile eski patojen genomları elde ettiklerini söyledi.

Vebaya neden olan Yersinia pestis isimli bakterinin genomuna, taradıkları çağdaş hastalık soylarının veritabanında yüzlercesine rastladıklarını anlatan Porf. Hendrick Poinar, “halen Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde can almaya devam eden veba, insanlık için tehlike olmaya devam ediyor. Şanslı olmamız, elimizde güçlü antibiyotiklerin olması. Ancak, vebanın neden olduğu trajediyi bir bütün olarak alırsak, bugüne kadar yaşananlar ilk yarısı, bundan sonraki ölümlerinse diğer yarısı olduğunu da söylemeliyiz” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.