Sosyal Medya

Coğrafyamız

572 kişilik liste yayınlandı

Mısır'da askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin de aralarında bulunduğu mal varlıkları dondurulan 572 kişinin isim listesi yayınlandıMısır'da askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu mal varlıkları dondurulan 572 kişinin isim listesi yayınlandı.

Mısır Merkez Bankasına bağlı Düzenleme ve Denetleme Birimi tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, nöbetçi mahkeme tarafından verilen İhvan ve İhvana bağlı kurumların Mısır'daki faliyetlerinin yasaklanması kapsamında, Mursi, Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, yardımcıları Hayrat Şatır, Reşad Beyumi, Mahmud İzzet, Cuma Emin ve İhvan'ın yüksek yürütme kurulu Rehberlik Konseyi'nin 11 üyesi ve çok sayıda önemli ismin mal varlıklarının dondurulduğu belirtildi.

Düzenleme ve Denetleme Birimi'nin 31 sayfalık, mal varlığı dondurulan  572 kişinin isim listesinde Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Merzuk, 5 eski bakan, 5 üst düzey cumhurbaşkanlığı görevlisi, 9 vali, İhvan Şura Konseyi'nin 120 üyesinin tamamı, Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkanı Saad el-Katatni, Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan'ın da adları yer aldı. 

İhvan üyeleri dışında mal varlığı dondurulan isimler arasında Vasat Partisi Genel Başkanı Ebu'l Ala Mazi ile genel başkan yardımcısı da bulunuyor.

Mal varlığı dondurulan 2 kadının, Mursi'nin yardımcısı Bakinam eş-Şarkavi ve Hayrat Şartır'ın kızı Zehra olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, bankalardan 572 kişilik listede yer alan isimlerin likit fonları, menkul ve gayri menkulleri, telif hakları, mevduatlar, adlarına kayıtlı banka kasaları, şirket hisselerinin dondurulması konusunda gerekli işlemlerin yapılmasının talep edildiği ifade edildi.

Öte yandan mal varlığına el konulanlar arasında yer alan İhvan Şura Konseyi üyesi Cemal Haşmet'in ailesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Kanunen geçersiz bir yönetim tarafından verilen karar olduğu için kararın bizim açımızdan değeri yok. İhvan'ı korkutamazlar, askeri yönetime karşı mücadeleden, direnişten vazgeçiremezler. Mal varlıklarının dondurulması, özgürlük, adalet ve meşruiyetin kazanılması yanında çok basit bir ücret. Kendini bunların kazanılması yoluna adayan kimse için hiçbir önem taşımıyor. Mal varlığının dondurulması düşük bir bedel, kesinlikle bununla meşgul olmuyor, önemsemiyoruz. Polis devleti ve askeri darbe yönetimi devrilene kadar özgürlük ve adaletten başka hiçbir şey üzerinde durmuyoruz."

25 Aralık'ta Bakanlar Kurulu kararıyla Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) "terör örgütü" ilan edilmişti.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.