Sosyal Medya

Coğrafyamız

Gazze'deki akaryakıt krizi büyüyor

İsrail'in ambargosu ve Mısır'ın tünelleri yıkması nedeniyle Gazze'de yaşanan akaryakıt krizi her geçen gün büyüyor.Gazze'deki Filistin Hükümeti Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Halil ez-Zeyna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze'de akaryakıt sıkıntısının ulaşımın aksamasına, bazen de durmasına yol açtığını belirtti.

Akaryakıt krizi nedeniyle çok sayıda toplu taşıma aracı seferlerini durdurduğunu, binlerce aracın da kontak kapattığını aktararak, "Akaryakıt krizinin devam etmesi, ulaşım sektörü de dahil tüm sektörlerde büyük felaketlere yol açabilir" diye konuştu.

Gazze Benzin İstasyonu Sahipleri Birliği Sözcüsü Muhammed el-Ubadele de "İsrail'den akaryakıt satın alınması için Gazze'den Batı Şeria'ya gönderilen paralar, Batı Şeria'daki istasyonlara yakıt olarak giriyor. Batı Şeria'daki Filistin Hükümeti'nin bu uygulaması, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'ndan ihraç edilen benzin ve mazotun azalmasına sebep oluyor" ifadelerini kullandı.

Ubadele, Gazze'nin günlük 500 bin litre akaryakıta ihtiyacı olduğunu ancak aralık ayından bu yana Gazze'ye 60 bin litreden fazla yakıt girmediğini dile getirdi.

-Taksi ücretlerine zam

Taksi Durağı sahibi Muhammed el-Ega, yaşanan sıkıntıya değinerek, "Akaryakıt krizinin bu aşamaya varacağını beklemiyordum. Elimizdeki benzin v mazot gibi tüm yakıtlar tükendi. Duraktaki 15 aracın 10'u kontak kapattı. Bu nedenlede taksi ücretine yüzde 20 oranında zam yapmak zorunda kaldık" dedi.

Taksici Muhammed el-Gaferi de "Zor günler için sakladığım mazot da bitince taksim yaklaşık bir haftadır işe çıkmıyor. Akaryakıt krizinin sona ermesini temenni ediyorum yoksa gerçek bir felaket ortaya çıkacak" şeklinde konuştu.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.