Sosyal Medya

Dünya

ABD'yi bu kez de Kutup girdabı vurdu

Geçen hafta Herkül kar fırtınasının vurduğu ABD'de bu kez de Kutup girdabından kaynaklanan dondurucu soğuklar etkili oluyorHerkül adı verilen kar fırtınasının geçen hafta vurduğu ABD, yeni haftaya Montana eyaletinden Alabama'ya uzanan dondurucu soğuk havanın etkisinde başladı.

Kanada ve ABD’nin kuzeydoğusunda geçen hafta etkili olan 16 kişinin hayatını kaybettiği kar fırtınasının hemen ardından bölgede son 20 yılın en soğuk günleri yaşanmaya başlandı. Kutup girdabından adı verilen doğa olayının neden olduğu soğuk hava sistemi, ülkenin birçok eyaletinde yaşamı adeta felç etti. Herkül kar fırtınasının etkisinden tam olarak kurtulamayan ülkenin birçok bölgesinde en düşük hava sıcaklığı rekor seviyesine ulaştı. Öldürücü olarak nitelendirilen soğuk hava sisteminin yüksek dereceli ani ısı değişikliklerine yol açabileceğine dikkati çeken yetkililer, olası donma riskine karşı kendilerini güvende hissetmeyenlerin kentlerdeki sığınma evlerine gitmelerini istedi. Eksi 15 derece ve altındaki sıcaklıklarda görülen bölgesel donmaların 10 dakika gibi süre içinde gerçekleşebileceğini de hatırlatan yetkililer, vatandaşlara çok gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarısında bulundu. 

-3 bin 700 uçuş iptal edildi - 

Herkül kar fırtınası nedeniyle geçen hafta 10 binden fazla uçuşun gerçekleşemediği ABD'de, haftanın ilk mesai saatlerinde 3 bin 700'den fazla uçuşun iptal edildiği öğrenildi. Gerçekleşebilen uçuşların bir bölümünde ise rota değişiklikleri ve gecikmeler yaşandı. Colorado eyaletinin Pitkin şehrinde, olumsuz hava koşulları nedeniyle pazar günü düşen jetteki 3 kişi hayatını kaybetti. New York'taki JFK Havaaalanı'nda da iniş sırasında bir uçağın kayarak kara saplandığı belirtildi. Kimsenin yaralanmadığı olay sonrası havaalanındaki uçuşlar uzun süre gerçekleşemedi. 

Ülkenin farklı eyaletlerinde birçok okul ve iş yeri tatil edildi. Karayolu ulaşımını olumsuz etkileyen ve çok sayıda kazaya sebep olan soğuk hava sisteminden tren seferi de etkilendi. Bazı tren seferleri iptal edilirken, çok sayıda seferde gecikmeler yaşandı. Soğuk hava şehir içi otobüs ve metro seferlerini de etkiledi.

Spor karşılaşmalarının iptal edilmesine neden olan soğuk havaya rağmen gerçekleşenler müsabakalar sırasında seyircilere ücretsiz sıcak içecekler ve el ısıtıcıları dağıtıldı. 

-Ülkenin iç kesimlerine doğru ilerliyor -

Hava sıcaklığı ABD'nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta'da, Moskova'dakinin altına inerken, ülkenin birçok kentinde ise termometreler havanın Alaska'dan daha soğuk olduğunu gösterdi. Ünlü Niagara şelalelerinin de bulunduğu Büyük Göller Bölgesi'nde hava sıcaklığı eksi 45'in altına düştü, kar kalınlığı yüksek kesimlerde 60 santimetreye ulaştı. 

Milyonlarca insanın yaşadığı ABD'nin kuzey doğusundan ülkenin iç kesimlerine doğru ilerleyen soğuk hava sisteminin, Florida ve Teksas gibi ılıman bölgelerde de etkili olacağı belirtiliyor.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.