Sosyal Medya

Coğrafyamız

Türkiye'nin imajına zarar veriyor

TBMM Başkanı Çiçek, "Özellikle iç politika mülahazalarıyla yapılan bir kısım teyid edilmemiş açıklamalar, Türkiye'nin imajını büyük ölçüde zedeliyor" dedi.TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kuveyt'te görüştüğü yetkililerin Türkiye'deki son gelişmelerle ilgili sorular sorduğunu belirterek, "Türkiye'deki her gelişmeyi burada yakından takip ediyorlar" dedi.

Çiçek, Kuveyt temaslarına ilişkin yaptığı açıklamada, ziyaretinde ülkedeki yöneticilerle görüşmelerde bulunduğunu hatırlatarak, "Türkiye -Kuveyt ilişkileri, mükemmel ilerleyen ilişkiler. Türkiye-Kuveyt arasında birçok noktada görüş birliği var" diye konuştu.

Bu iyi ilişkilere rağmen yeterli ticaret hacmine henüz sahip olunmadığını dile getiren Çiçek, "Burada önemli anlamda altyapı, üstyapı yatırımları var. Bunları biraz konuştuk. Askeri işbirliği alanını konuştuk. Bölgesel konuları konuştuk. Faydalı bir ziyaret oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de mart ayında Kuveyt'e bir ziyaret gerçekleştireceğini aktaran Çiçek, "Arka arkaya bu ziyaretler, bölgede kilit öneme sahip olan Kuveyt'le ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmış olacak ve Türkiye bu ziyaretlerden önemli bir kazanım elde edecektir diye düşünüyoruz" dedi.

-"17 Aralık'ta bu tarafa olan gelişmeler"

Kuveytlilerin, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirten Çiçek, şunları kaydetti:

"Ama yeri gelmişken ifade edeyim. Türkiye'deki her gelişmeyi burada yakından takip ediyorlar. Türkiye'deki gelişmelerin, geçmişte elde ettiğimiz başarıların burada çok önemli tesirleri olmuş. Bunu ifade ediyorlar ama her seviyede yaptığımız konuşmalarda, son günlerde özellikle 17 Aralık'tan bu tarafa olan gelişmelerden dolayı büyük bir tedirginlikleri, merakları var. Çünkü Kuveytliler Türkiye'den önemli miktarda gayri menkul satın alıyorlar. Hatta bir Kuveytli yetkili bana dedi ki, 'Gelmişken bu konuyu bir açıklasanız. Çünkü bizim vatandaşlarımızda Türkiye'ye ilgi çok fazlaydı. Ciddi tereddütler hasıl oldu. Buna bir açıklık getirin. Ben inanıyorum, biliyorum Türkiye'de bu gelişmelerle çok fazla bir şey olmayacak. Fakat vatandaşların tedirginliği var' dedi."

Söz konusu gelişmelerin, tüm dünyadan takip edildiğini dile getiren Çiçek, şöyle devam etti:

"Bir defa daha Türkiye'deki kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum ki Türkiye'de kurumlar arasındaki çatışma, siyasetteki gerginlik, bir kısım sıfat taşıyan insanların yapmış oldukları bir kısım açıklamalar sadece Ankara'da, İstanbul'da, Van'da, Muğla'da tedirginlik yaratmıyor. Artık dünya küreselleşti ve Türkiye'de bunun merkezinde yer alan bir ülke. Oradaki her açıklama, olumlu veya olumsuz, her gelişme Türkiye'ye, Türkiye'nin imajına zarar veriyor. Bunu bir defa daha gördüm. Özellikle iç politika mülahazalarıyla yapılan bir kısım teyid edilmemiş açıklamalar, Türkiye'nin imajını büyük ölçüde zedeliyor. Bu endişeleri duyduğum içindir ki, elbette Türkiye'de olup biteni biz birbirimiz anlıyoruz ama dışarıda Türkiye'ye ilgi duyanlar bunu anlamakta zorlanıyorlar."

-"Hem Cumhurbaşkanımız hem de Başbakanımızla görüştüm"

TBMM Başkanı Çiçek, 17 Aralık'ta yaşanan gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü ifade ederek, konuşmasını, şöyle sürdürdü:

"Yerli yersiz suçlamalar oluyor. Bundan 12-13 gün önce hem Cumhurbaşkanımız, hem de Başbakanımızla görüştüm. Türkiye'de bu işlerin normal seyrinde cereyan etmesi, herkesin kendi görevini yapması, yargı üzerinden Türkiye'de bir kısım olumsuz gelişmelere imkan vermemek bakımından kendi düşüncelerimi söyledim. Tabii, bu türlü görüşmelerin bir açık yanı var bir de açıklanmaması gereken hususlar var. Ben ikinci yolu tercih ettim. Sanki biz bu görüşmeleri yapmamışız gibi bir takım değerlendirmeler var. Onları da ihtiyatlı konuşmaya davet ediyorum. Yani gündelik politika yapma mülahazasıyla, polemik yapmak için bunlar üzerinden konuşmak yerine herkes kendi fikrini söylesin. Herhalde Türkiye'de siyaset yapanlar, kamuoyu önünde görev yapanların, Türkiye için söyleyecekleri daha güzel şeyler olabilir. Türkiye'nin eksiğini, açığını beyanat konusu yapmak yerine, herkes kendi fikrini söylese ne düşünüyorsa bu çok daha doğru olur diye düşünüyorum. Özellikle yargı alanıyla ilgili ben düşüncelerimi sadece birkaç gün evvelki açıklamada yapmadım. Geriye dönük açıklamaları herkes iyi takip ediyorsa, Türkiye bu noktaya gelmesin diye çok açıklama yaptım. Ya bazıları bu konuşmaları hiç takip etmiyor ya da o gün o lafı söylemek işine geliyor. Biz hala bir kısır döngü içerisinde Türkiye'de siyaset yapar hale geldik. Kaldı ki maalesef, dünyadaki önemli fırsatları da iç çatışmalar, gerginlikler sebebiyle de kaybediyoruz. Bunu buradan bir defa daha gördüm. Bunu kamuoyuyla paylaşmak isterim."

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.