Sosyal Medya

Yaşam

Türkiye'de kuraklık tehlikesi

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Şen, "Yağışların azlığı ve bahar aylarındaki yağışların sağanak şeklinde olması nedeniyle ülkemizde şiddetli bir kuraklık yaşanıyor" dedi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen Türkiye'de yağışların azlığı ve bahar aylarındaki yağışların sağanak şeklinde olması nedeniyle Türkiye'de şiddetli bir kuraklık yaşandığını söyledi.

Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, dünyadaki en önemli alçak ve yüksek basınç sistemlerinin tam ortasında yer aldığını, sıcaklık ve yağış tahminlerinin bu basınç sistemlerinin konumuna göre yapıldığını belirtti.

Son 9 aylık değerlere bakıldığında, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de şiddetli bir kuraklık yaşanmaya başladığını ifade eden Şen, şöyle devam etti:

"Yağışların azlığı ve bahar aylarındaki yağışların sağanak şeklinde olması nedeniyle ülkemizde şiddetli bir kuraklık yaşanıyor. Küresel ısınma nedeniyle iklimlerde değişiklikler oluyor. İklim değişikliğinden dolayı biz zaten böyle bir kuraklık olacağını öngörüyorduk. Bunları şimdi yaşamaya başladık. Eskiden 10-12 senede bir kurak bir mevsim olurdu. Şimdi bu 5-6 senede bir olmaya başladı. Daha önce 2008'de bir kuraklık yaşanmıştı."

Şen, başta İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye'de kuraklığın etkilerinin görüldüğünü vurguladı.

Yağış olmaması durumunda, bu bölgelerde yetişen ürünlerin rekoltesinin olumsuz etkileneceğini dile getiren Şen, içme suyu sağlanan barajlarda da su sıkıntısı yaşanabileceğine dikkati çekti.

 

- "Hızlı yağan yağmur, kuraklık habercisi"

 

Şen, sağanak şeklindeki yağışların kuraklığın habercisi olduğunu, hızlı yağan yağmurun yer altına geçmeden akıp gittiğini söyledi.

Türkiye'deki iklimleri etkileyen iki önemli merkez olduğunu belirten Şen, "Bunlar Azor yüksek basıncı ile İzlanda alçak basıncıdır. Kuzey Atlantik'te deniz yüzey sıcaklığı ısınması Azor yüksek basıncını kuvvetlendirir. Bu olay İzlanda alçak basıncının Avrupa'yı geçerek Türkiye'ye gelmesini engeller. İşte Türkiye'de, yağışlardaki düzensizlik ve azlığın nedeni budur" dedi.

Şen, Türkiye'de yaşanan kuraklığın etkilerinin azalabilmesi için mevsim normallerinin 2-3 katı kar veya yağmur yağması gerektiğini kaydetti.

 

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.