Sosyal Medya

Ayettullah Seyyid Ali Hamanei

Hamanei’nin o dönem yaptığı en önemli işlerden birisi de Cumhur-i İslami Partisi’nin kuruluşunda yer almak olmuştur.İran İslam Cumhuriyetinin en yüksek resmi kurumu olan dini liderlik makamında bulunan Ali Hamanei 1939 yılında Meşhed’de dünyaya gelmiştir. Aslen Azeri olup babası sonradan Meşhed’e göç etmiştir.

Hamanei eğitimine Şii dünyasının önemli merkezlerinden biri olan Meşhed’de başlamıştır. Bir müddet sonra eğitimini sürdürmek üzere Irak’ın Necef kentine gitmiştir. Burada bir müddet kaldıktan sonra İran’a dönmüş ve 1958 yılında Kum şehrine yerleşmiştir. Kum’da İmam Humeyni, Burucerdi, Hairi ve Tabatabai gibi şahsiyetlerden dersler almıştır. Medrese eğitiminin yanında Üniversite eğitimi de almıştır. 1964 yılında Kum’dan ayrılıp Meşhed’e geri dönmüş ve burada dersler vermeye başlamıştır.

Babasının şah düşmanlığından dolayı küçük yaştan itibaren şah muhalifi bir çizgiye zaten yönelmişti. Ama aktif olarak siyasal mücadeleye başlaması 1951-52 yıllarında Fedaiyan-ı İslam örgütünün lideri Nevvab Safevi ile tanışmasından sonra olmuştur.

O dönemlerde bir yandan şah karşıtı birçok faaliyet yürüten Hamanei diğer yandan İslami-siyasi kitaplar yayınlamıştır. Meşhed ve civar bölgeleri uleması ile İmam Humeyni arasındaki iletişimi sağlayan kişi olmuştur. Bu sebeple defalarca tutuklanmıştır. 1974 yılındaki tutuklanmasından sonra Meşhed’den Tahran cezaevine nakledilmiştir. Cezaevinden çıktığında SAVAK tarafından şehir dışına çıkması yasaklanmıştır. Bu sebeple bir müddet Tahran’da kalan Hamanei 1977 yılın da Direnişçi Din Adamları Topluluğu’nun kuruluşu içerisinde yer almıştır. Siyasi faaliyetlerden geri durmaması nedeniyle bu kez sürgün cezası alıp İranşehr’e gönderilmiştir. Yoğunlukla Sünni mezhebine mensup Müslümanların yaşadığı İranşehr’deki çalışmaları ile Sünnilerin de devrim hareketine katılımını sağlamıştır.

Sürgün cezası 1978’de bitince tekrar Meşhed’e dönüp siyasi çalışmalarına devam etmiştir. Özellikle kitlesel eylemlerin düzenlenmesinde büyük roller oynamıştır. Ayetullah Mutaharri, İmam Humeyni tarafından Devrim Konseyi’ni kurmakla görevlendirildikten hemen sonra Hamanei’yi Tahran’a çağırmıştır ve Devrim Konseyi’nde ona yer verilmiştir. Devrimle birlikte İmam Humeyni İran’a döndükten sonra Hamanei onun tebliğ ofisinin sorumluluğunu üstlenmiştir.

Hamanei’nin o dönem yaptığı en önemli işlerden birisi de Cumhur-i İslami Partisi’nin kuruluşunda yer almak olmuştur.

18 Temmuz 1979’da Savunma Bakan Yardımcılığı’na getirilmiştir. Aynı yılın 1 Aralık tarihinde ise İmam Humeyni tarafından Devrim Muhafızları Ordusu’nun Genel Sekreterliği’ne tayin edilmiştir. 14 Ocak 1980 tarihinde ise Tahran Cuma İmamı olmuştur. Ardından Yüksek Güvenlik Konseyi üyeliğine de getirilmiştir. Birinci dönem Millet Meclisi seçimlerine katılan Hamanei bu dönemde milletvekili seçilmiştir. 27 Haziran 1981 tarihinde bombalı saldırıya uğramış ve sağ elini kullanamaz olmuştur. 4. Dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Hamanei, 5 Ekim 1981 tarihinde İran İslam Cumhuriyetinin 3. Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Sonraki dönem tekrar Cumhurbaşkanlığına adaylığını koymuş ve tekrar kazanmıştır. 4 Haziran 1989 tarihinde İran İslam Cumhuriyetinin kurucusu İmam Humeyni vefat edince, Uzmanlar Konseyi tarafından onun yerine dini lider olarak seçilen Ali Hamanei halen bu görevini sürdürmektedir.

Kaynak için buraya tıklayın

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.