Sosyal Medya

O baskından bugüne 9 bin 900 kişi öldü!

ABD'nin Connecticut eyaletinde bulunan Sandy Hook İlkokuluna Adam Lanza tarafından düzenlenen silahlı saldırıdan bugüne ülke genelinde yaklaşık 9 bin 900 insanın ateşli silahlar sebebiyle yaşamını yitirdiği açıklandı.Connecticut eyaletinin Newtown kasabasında 14 Aralık 2012'de yaşanan saldırıdan sonra olayın yaşandığı ilkokul geçtiğimiz hafta yıkıldı. Ancak Başkan Barack Obama başta olmak üzere bireysel silah edinme kanununda bazı kısıtlamaların getirilmesine yönelik kamuoyu baskısı bugüne kadar silah lobisi karşısında başarısız kaldı.

Ateşli silahlardan kaynaklanan ölüm olaylarını kaydeden 'Slate.com' adlı internet sitesi, Newtown'daki katliamdan bugüne kadar ölü sayısını 9 bin 833 olarak açıkladı. Son 10 aylık zaman dilimini kapsayan rapor için Slate, ateşli silahtan kaynaklanan ölü sayısının verdikleri rakamdan daha fazla olduğunu savundu.

Slate, "Açıklamış olduğumuz rakamların silahtan kaynaklanan ölü sayısını tam verdiği söylenemez. Zira intihar olaylarının yüzde 60'ı silahlarla yapılıyor ve bunların çok az kısmı 'silahlardan kaynaklanan ölüm' olarak kayıtlara geçiriliyor." dedi.

Amerika ve dünya gündeminde büyük infale yol açan Sandy Hook İlkokul baskınında, 20'si 6 ila 7 yaşlarında çocuk olmak üzere toplam 26 kişi hayatını kaybetti.

KAYNAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.