Sosyal Medya

Güncel

Dünya çocuklarını koruyamıyor

Uluslararası Çocukları Kurtarın Vakfı raporuna göre, dünya genelinde 200 milyonu yoğun çatışma bölgeleri olmak üzere 426 milyon çocuk güvenlik riski altında yaşıyor.Uluslararası raporlara göre, 2021'de yaklaşık 200 milyonu yoğun çatışma bölgeleri olmak üzere 426 milyon çocuğun, çatışma bölgelerinde yaşadığı tespit edildi.

Sivil toplum örgütü Çocukları Kurtarın Vakfı en tarafından yayımlanan belgelerde, bu artışın şiddetin yanı sıra küresel iklim değişikliğinden kaynaklandığı vurgulandı.

Afganistan, Güney Sudan, Irak, KDC, Mali, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen, çocukların yaşadığı en tehlikeli ülkeler olarak sıralandı.

Raporda, 2010'dan beri çatışma bölgelerinde yaşayan çocuk sayılarında yüzde 34'lük, çocuklara karşı işlenen suçlarda da yüzde 170'lik artış olduğu belirtildi.

FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR İÇİN ÇOCUKLAR GÜNÜ

Birleşmiş Milletler (BM) kararıyla 4 Haziran günü, 1982'de "Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü" (International Day of Innocent Children Victims of Aggression) olarak ilan edildi.

Karar, o dönemde İsrail'in saldırılarına maruz kalmış Filistinli ve Lübnanlı çocuklar için alındı.

BM'ye göre çocuklara karşı işlenen suçlar, çocukları savaşta kullanmak, öldürmek, cinsel istismar, alıkoyma, okul ve hastanelere saldırı ve insani yardımı engelleme gibi 6 başlıca suçtan oluşuyor.

SURİYE'DE NEREDEYSE GÜVENLİ BÖLGE YOK

Çocukları Kurtarın Vakfı'nın raporunda, Suriye'de çocukların yüzde 99'unun çatışmadan etkilenen bölgelerde yaşadığına dikkat çekildi.

Çatışmalarda cinsel istismara maruz kalan çocuk sayısının en fazla Somali'de görüldüğü kaydedilen raporda, savaşan ve silahlı gruplara alınan çocuk sayısının en fazla Nijerya'da tespit edildiği aktarıldı.

UKRAYNA'DA 243 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

Ukrayna Devlet Başkanlığı Çocuk Hakları ve Rehabilitasyondan Sorumlu Komiseri Dariya Herasimçuk, Rusya'nın başlattığı savaş nedeniyle 24 Şubat'tan bu yana ülke genelinde 243 çocuğun hayatını kaybettiğini, 446 çocuğun ise yaralandığını açıkladı.

Herasimçuk, ülkenin Donetsk, Kiev ve Harkiv bölgelerindeki çocukların, savaştan en fazla etkilenenler arasında olduğunu dile getirdi.

BM, Ukrayna'daki 7,5 milyon çocuğun yaklaşık üçte ikisinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.