Sosyal Medya

Güncel

ABD'de Ukrayna ikilemi

Biden yönetiminin Ukrayna'ya yardım etmek için onay verdiği mali ve askeri yardım paketi, ülkedeki muhalif ve Cumhuriyetçi kanadı rahatsız etti.Rusya’nın saldırgan politikaları karşısında Ukrayna’ya destek veren Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ülke içinde yeni bir krizle karşı karşıya olduğu iddia edildi.

Rusya merkezli Vzglyad gazetesi, Amerikan The Heritage Foundation'a dayandırdığı haberinde, Cumhuriyetçi Parti'nin Ukrayna’ya verilen desteklerden rahatsız olduğunu belirtti.

Haberde, Herritage Vakfı’nın Rusya'nın Ukrayna işgaline karşı çıktığı ve Kiev yönetimine ancak ABD ekonomisine zarar vermemek kaydıyla destek verdiği belirtildi.

40 MİLYAR DOLAR FAZLA GELDİ

Vakıf, “ABD şu anda rekor düzeyde enflasyonu düşürmek, borcu azaltmak ve Rusya'dan enerji ithalatı için alternatif kaynaklar bulmak için mücadele ediyor. Bu koşullar altında, ABD'deki sol görüşlü Demokratlar, ülkenin önceliklerini göz ardı ederek Ukrayna'ya yaklaşık 40 milyar dolarlık bir yardım paketi tahsis etmeyi kabul ediyor.” İfadeleriyle duruşunu ortaya koydu.

Haberde ayrıca Demokrat Parti'nin ABD’yi iki seçeneğe mahkum ettiği belirtildi. ABD’nin Ukrayna’ya yardım etmek ile ülkeninim güney sınırlarından yasadışı geçişler başta olmak üzere kendi sorunlarını çözmek arasında sıkıştığı öne sürüldü.

ÖNCE AMERİKA DOKTRİNİ

Gazeteye göre, ABD’de 2022 yılında göçmenler ve diğer tehditler için ayrılan yaklaşık 23 milyar dolar Ukrayna'ya tahsis edilen yardım miktarının yarısına denk geliyor.

New York Times'a göre, The Heritage Foundation’ın konumu, Temsilciler Meclisi’ndeki 57 Cumhuriyetçinin neden ABD'nin Ukrayna'ya yönelik yardım paketine karşı oy kullandığının göstergesi oldu.

Cumhuriyetçi kanattan gelen bu itiraz, Biden yönetiminin Ukrayna’ya yaptığı yardımlara itiraz olarak yorumlandı. Bu duruş, Cumhuriyetçi Parti'nin 'Önce Amerika' doktrininin artan gücünü ve bu sloganın parti liderliğini nasıl etkilediğini de ortaya koydu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.