Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan: NATO bizi değil, adayları ikna etsin

İngiltere merkezli The Economist dergisi için makale kaleme alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin NATO içerisindeki önemine ve üye ülkelerin terör örgütlerine verdiği desteğe dikkat çekti.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiliz The Economist’in dergisine “NATO’nun Genişlemesi” başlıklı bir makale yazdı.

Erdoğan makalede, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmadan önce terörün tüm üye ülkeler için tehdit oluşturduğunu kabul etmelerinin gerekli olduğunu belirtti. Erdoğan, gerekli adımlar atılmadığı takdirde Türkiye’nin iki ülkenin üyeliği konusunda duruşunun değişmeyeceğini vurguladı.

BEŞİNCİ MADDE HATIRLATMASI

İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğe kabulünün Türkiye’nin güvenliği ve örgütün geleceği açısından riskler barındırdığının altını çizen Erdoğan, “5. Madde uyarınca NATO’nun en büyük ikinci ordusunun yardımına koşmasını bekleyen bu ülkelerin, AB ve ABD tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK’nın eleman devşirme, finansman ve propaganda faaliyetlerini engellemesini beklemek en doğal hakkımızdır” yazdı.

TÜRKİYE DİPLOMASİYA AÇIK

Aday ülkelerden terör örgütü mensuplarının Türkiye’ye iadesini isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin yapacağı terörle mücadele operasyonlarına destek verilmesi, savunma sanayisine yönelik ambargoların kaldırılması talep etti.

Erdoğan, “Diplomasi ve diyaloğun her türlüsüne açık olan ülkemiz, bu çabaların aday ülkelerin ikna edilmesine odaklanmasını tavsiye etmektedir. Terörle mücadele konusunda gönülsüz olan hiçbir ülkenin Ankara’da talimat verebileceği hiçbir makam bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.