Sosyal Medya

Güncel

İki devlet, tek festival

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız yoktur, olmayacaktır.” dedi.Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'ne denk gelen ziyaret çerçevesinde Türkiye dışında ilk kez Bakü'de düzenlenen "Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan"ın Seçkin Gözlemci Günü'ne iştirak eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları:

“İKİ DEVLET, TEKFESTİVAL ŞİARI İLE TEKNOFEST'İ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

2 hafta önce Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını Aziz kardeşim Aliyev ile birlikte gerçekleştirmiştik. Bugün de Bakü'de bu etkinliğe birlikte imza atıyoruz. Hazar'ın incisi Bakü'de bir millet, 2 devlet, tek festival şiarı ile TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzde heyecanımızı paylaştığı için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

“YOLUMUZ BİR”

Dinimiz bir, dilimiz bir, ayımız bir, yılımız bir, aşkımız bir, yolumuz bir, Azerbaycan-Türkiye... Bizler sevinci de, üzüntüsü de bir olan özde bir olan iki devletiz, bir milletiz. Bizler asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Anadolu gibi burası da bizim toprağımızdır. Tıpkı doğduğumuz yerler gibi burası bizim öz yurdumuzdur. Aynı şekilde burası gibi Türkiye'de sizin öz yurdunuz, vatanınızdır. Kardeşler arasına kim mesafe koyabilir. İki kardeşi hangi hudut ayırabilir. Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir.

Biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak bugün burada birlikteyiz. Batı'dan Doğu'ya kadar nerede bir kardeşimiz varsa orası bizim evimizdir, yurdumuzdur. Türkiye ile Azerbaycan olarak Suşa beyannemesi ile ilişkilerimizi stratejik müttefikliğe çıkardık. Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle Akıncı zirve noktasında olan bir SİHA, İstanbul'dan buraya non-stop uçmak sureti ile bir rekora imza attı.

“TÜRKİYE’DEKİ KARDEŞLERİNİZİN SELAMINI GETİRDİM”

İnşallah çok daha farklı gelişmeler olacak, bunları da yaşayacak ve göreceğiz. İkili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. Gelecek nesillerin işbirliğimizi daha da ileri götüreceğine inanıyorum. Sizlerden aziz şehitlerimizin şanlı mirasına gerektiğinde canınız pahasına sahip çıkmanızı bekliyorum. Bugün buraya geniş bir heyetle geldik. Kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamlarını getirdik. Karabağ deyince, Suşa değince yüreğinde fırtınalar kopan 85 milyonun selamını getirdim. Size Türkiye'deki kardeşlerinizin selamını getirdim.

“HABİS NİYETLİLERE VERECEK TEK KARIŞ TOPRAĞIMIZ YOKTUR”

İşgale ve haksızlığa karşı her ortamda doğru olanı söylemekten geri durmadık, durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız yoktur, olmayacaktır. Biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değiliz. Nerede bir zulüm varsa, hukuksuzluk varsa tüm hücreleri ile karşıo çıkan yürekli bir milletin mensuplarıyız.

Aziz kardeşim Aliyev'in kararlı duruşu ile Karabağ 30 yıl sonra esaretten kurtulmuştur. Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin yürekli mensupları büyük bir başarıya imza atmıştır. 44 günlük vatan muharebesi akıl, teknoloji ve cesaret bir araya geldiğinde neler yapılabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

“KAT EDİLECEK ÇOK YOL VAR”

Savunma Sanayii ürünlerimizin başarısına tüm dünya şahit olmuştur. Geldiğimiz yer iyidir ama kat edilecek çok yol vardır. TEKNOFEST bu güvenin sembolü bir etkinliktir. Yurt dışında ilk ke can Azerbaycan'da TEKNOFEST'i düzenlemenin haklı gururunu sizlerle yaşıyoruz.

"UZAY VE HAVACILIK ALANINDA DA AZERBAYCAN İLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE OLACAĞIZ"

TEKNOFEST yarışmalarında dereye giren siz gençlerimiz, insansız hava araçlarını, yapay zekalarını geliştiren bilim insanları olacaksınız. Azerbaycan ile birlikte gençlerimize yeni ufuklar açmayı sürdüreceğiz. Her alanda olduğu gibi Uzay ve Havacılık alanında da Azerbaycan ile yakın ilişki içinde olacağız.

“BARIŞIN TOHUMLARINI EKİYORUZ”

Türk dünyasının en yeni teknolojilerle yeni atılımlar gerçekleştireceğine yürekten inanıyorum. Bölge halkları olarak hep birlikte geleceği inşa etmeliyiz. Savaşta olduğu gibi barışta da Azerbaycan'ın yanındayız. Aliyev'in Ermenistan ile kurmak istediği kalıcı barışı Türkiye olarak destekliyoruz. Azerbaycan'ın başarılarına bizzat şahitlik ediyoruz. Atalarımızın dediği gibi ne ekersek onu biçeriz. Yıllardır mayın döşenen bu topraklara, refahın, barışın tohumlarını ekiyoruz. Fuzuli Havalimanı'nı geçtiğimiz yıl kardeşim Aliyev ile birlikte açmıştık.

ALİYEV: TÜRK SİHA'LARININ ÖNEMİNİ BİLMEYEN YOKTUR

İlham Aliyev Bakü'deki TEKNOFEST etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Selçuk Bayraktar gençler için bir örnektir. SİHA'ların rolünü dünyada bilmeyen yoktur. Türkiye'nin artan gücü bizi de güçlendirir. Türkiye'nin uğurlu gelişmesi, inşası, Recep Tayyip Erdoğan'ın adı ile bağlıdır. Aziz kardeşim Erdoğan'a ve tüm konuklarımıza memnuniyetlerimi bildirmek istiyorum. Türkiye ile Azerbaycan bundan sonra ileri gidecektir. Yaşasın Türkiye-Azerbaycan kardeşliği...
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.