Sosyal Medya

Kalben Buğzetmek

Fatma Tuncer / Milli GazeteHz. Peygamber, “Hak ihlali ile karşılaştığınızda bunu elinizle düzeltin, güç yetiremiyorsanız dilinizle düzeltin, buna da gücünüz yetmezse kalben buğzedin” buyurmuş ve adaletin tesisi noktasında her bireyin eşit şekilde sorumlu olduğunu vurgulamıştır… İslam bilginleri Resulullah’ın bu ifadelerinin toplumun bütün katmanlarını kapsadığını belirtmiş ve elle düzeltmeyi devletin, dille düzeltmeyi eğitimcilerin, kalben buğzetmeyi ise halkın vazifesi olarak değerlendirmişlerdir. Yani içinde bulunduğunuz şartlar ve sosyal statünüz ne olursa olsun hak ihlali ile karşılaştığınızda kötülüğü ortadan kaldırmak için harekete geçmek ve gücünüz nispetinde çaba göstermek zorundasınız. Elimden hiçbir şey gelmez deyip kıyıya çekilemezsiniz zira zulmün bileğini kıracak güç potansiyeline sahipsiniz ki, fiziki olarak zayıf düştüğünüz anlarda bayrağı vicdanınız alıyor ve eyleminiz duaya dönüşüyor… Vicdanınızın direnişini küçümsemeyin!
Resulullah’ın kalben buğzetmeyi en sona bırakmış olması bunun önemsiz olduğunu göstermez aksine bu yaklaşım bütün imkânların tükendiğini düşünüp başınızı eğdiğiniz anda dahi iç dünyanızda mevcut olan bir gücün harekete geçip sizin niyetinizi, tavrınızı ve safınızı ortaya koyduğunu gösterir. Bu güç vicdandır ve vicdanın önüne geçebilecek hiçbir şey yoktur, o bütün korkuları öldürmüş ve tavrını ortaya koymuştur. Bu o kadar büyük bir dirençtir ki, elleriniz bağlanıp, diliniz sustuğunda vicdanınız tahayyül edemeyeceğiniz kadar güçlenir ve buğzeder, yön gösterir, sizi tarafınızı seçmeye zorlar.

Kalben buğzetmeyi küçümsüyor ve toprakları işgal edilen, ekmekleri ellerinden alınan, hürriyetleri kısıtlanan mazlum halklar için hiçbir şey yapamam deyip kıyıya çekiliyorsunuz öyle mi? Dikkat edin hassas bir çizgide yer almaktasınız ve safınızı seçmek zorundasınız… Zulmün kalelerine ellerinizle uzanamıyorsanız, kalben buğzedip safınızı belirlemek ve kötülüğe karşı tavır almak zorundasınız… Gücünüzün sınırı bellidir ve fiziki olarak bütün imkânlarınızı tüketebilirsiniz ancak böyle durumlarda vicdanınız harekete geçer ve sizi yönlendiren bir iradeye dönüşür.

Adaletin kaleleri yıkılırken yapabileceğim hiçbir şey yok deyip kıyıya çekilmişseniz kusura bakmayın kardeşim siz korkularınıza esir olmuş ve vicdanınızla bağınızı koparmışsınız… Allah aşkına söyler misiniz hakları gasp edilen mazlumlar için içten bir duaya, bir yakarışa da mı güç yetiremiyorsunuz? Mesela vicdanınızla iletişime geçip bu insanların acılarına kardeş olamaz mısınız?

Kardeşim sen insansın, mahallemizi alevler sarmışken, kollarını bağlayıp kıyıya çekilemezsin. En azından sitem edebilirsin, buğzedebilirsin, umuda işaret ederek ezilenin direncini güçlendirebilirsin. Unutmayın kalben buğzetmek icra edilen kötülük karşısında sessiz kalmak değildir, kalben buğzetmek ekmeği ve hürriyeti gasp edilenin acıları ile kucaklaşmak ve onun taleplerini duaya dönüştürmektir. Kalben buğzetmek adaletin safında yer almak ve ezilenlerin kardeşi olmaktır.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.