Sosyal Medya

Güncel

Putin Türkiye'ye saldırır mı?

Bayraktar TB2'ler Ukrayna'da Rus ordusuna önemli darbeler vurdu. Bunun Rusya'yı kızdırdığını tahmin etmek zor değil. Peki, Putin Türkiye'ye karşı hamle yapar mı? Şu an için pek olası görünmüyor..Ukrayna'nın Türkiye'den satın aldığı Bayraktar TB2'ler Rus kuvvetlerine pek çok noktada darbe vurdu. Farklı bölgelerde Rus birlikleri TB2'lerle vuruldu ve Moskova'nın harekatı önemli oranda yavaşlatıldı. Üstelik Rusya'nın Karadeniz'deki amiral gemisi Moskva'nın imha edilmesi dünyada geniş yankı uyandırırken, perde arkasında TB2'lerin olduğu iddia edildi.

Tüm olayların neticesinde Rusya'nın TB2'ler sebebiyle Türkiye'ye karşı bir hamle yapıp yapmayacağı merak konusu oldu.

ABD merkezli siyasal dergi Foreign Affairs de bu konu hakkında dikkat çeken tespitlerde bulundu. Dergi, Moskova'nın Ankara'ya karşı kullanabileceği pek çok silah olsa da, şu an için herhangi bir hamlenin pek mümkün olmayacağını belirtti. 

Rusya'nın Türkiye'ye karşı elindeki kozlar

Foreign Affairs'te yayımlanan makalede Rusya'nın elindeki kozlara dair şu ifadeler kullanıldı:

''Putin, Ukrayna'nın bir bölümünü ele geçirmeyi başarırsa veya başarısız olur, başarısızlık için de Türkiye'yi suçlarsa, Türkiye'ye karşı önemli ölçüde yeni bir baskı uygulayabilir. Putin, örneğin İdlib'den Türkiye'ye doğru göçü tetikleyerek Ankara'nın Suriye'deki çıkarlarını baltalayabilir. Türkiye'deki göçmen karşıtı duygular, özellikle ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle son zamanlarda güçlendi. Büyük bir mülteci akını olsaydı, Erdoğan muhtemelen büyük bir baskı altına girecekti. Putin, Türkiye'nin Rusya'ya yaptığı tarım ihracatını sınırlayarak, Rus turistlerin Türkiye'den gelmesini engelleyerek veya Türkiye'ye gaz dağıtımını sonlandırarak Türkiye üzerinde ekonomik baskı da oluşturabilir. Bu tür hamleler, Türkiye'nin ekonomik toparlanmasını baltalayacaktır.''

Türkiye'nin iki yönlü politikası

Türkiye'nin ise bu ihtimallere karşı iki yönlü politika izlediği belirtilen makalede, ''Erdoğan, Rusya varlıklarının ve nakit paranın Türkiye ekonomisine katkı sağlayabileceğini umarak, yaptırım uygulanan Rus oligarklarını Türkiye'ye çekmek istiyor. Türkiye, ayrıca Rusya'nın servetini korumak isteyen üst-orta sınıfı için bir emlak piyasası haline gelebilir. Dolayısıyla Erdoğan'ın Ukrayna'daki stratejisi, Putin ile diplomatik kanalları açık tutmak. Rusya'dan ekonomik kazançlar sağlamaya çalışırken, Kiev'e sessiz bir askeri destek sağlamak'' ifadeleri yer aldı.

Bunun için Türkiye'nin Kiev'e insansız hava araçları tedarik ederken bile, Antalya'da Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanları arasındaki toplantıya ev sahipliği yaparak kendisini arabulucu olarak konumlandırmaya çalıştığı belirtildi.

'Putin'in Türkiye ile kavga etmesi olası değil'

Şu an için Rusya ile Türkiye'nin karşı karşıya gelmesinin pek mümkün olmadığı belirtilen makalede şu tespite yer verildi:

''Erdoğan, Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarını desteklemeyi reddetti ve Türkiye, Rus petrolünü satın almaya devam ediyor. Batılı emsallerinden farklı olarak Türkiye, hava sahasını Rus sivil uçaklarına açık tuttu. Bu strateji şu anda Putin için kabul edilebilir olabilir. Rus liderin şu anda Türkiye ile kavga etmesi pek olası değil. Özellikle de Erdoğan kendisine ve oligarklarına ekonomik bir özgür alan sağlıyorsa.''

Milatgazetesi.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.