Sosyal Medya

Güncel

BM, Myanmar ordusuna silah gönderen ülkeleri açıkladı

Birleşmiş Milletler, Myanmar'daki askeri darbenin ardından ordunun silah ve mühimmat desteğini Çin, Rusya ve Sırbistan'dan aldığını belirtti.



Birleşmiş Milletler (BM), Myanmar’daki cunta yönetimine silah ve mühimmat desteği veren ülkeleri açıkladı.

BM İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Tom Andrews, "Vahşete Destek: BM Üyesi Ülkelerin Myanmar Ordusu'na Silah Tedariki" başlıklı raporda Myanmar ordusuna yönelik silah desteğine dair detayları bildirdi.

Raporuna dair açıklamada bulunan Andrews, "Geçen yılki darbeden bu yana Myanmar ordusunun dokunulmazlık için uyguladığı vahşete rağmen BM Güvenlik Konseyi üyelerinden Rusya ve Çin, Myanmar ordusuna savaş uçağı ve zırhlı araç yollamaya devam etmekte, Rusya'dan daha fazla mühimmat sözü verilmektedir." ifadelerini kullandı.

Andrews, Sırbistan'ın da darbeden sonra Myanmar ordusuna silah yollamaya başladığını vurgulayarak "Sırbistan'ın Myanmar'a roket ve ağır silah ihracatında bulunduğunu" belirtti.

Silah ve mühimmat yardımında bulunan ülkelerin desteklerini sonlandırması çağrısında bulunan Andrews, , "Dünya geciktikçe Myanmar'da daha fazla masum insan, özellikle çocuklar yaşamını yitirecektir.” dedi.

Tom Andrews, Myanmar halkının cuntaya karşı yardım çağrısında bulunduğunu belirterek, "Myanmar halkı, kendilerine karşı kullanılan silahların satışının durması için Güvenlik Konseyi'nden bir karar beklemektedir. Çok sayıda sivil, üye ülkelerin tedarik ettiği silahların namluları altındadır. Bu durum bitmelidir." söyleminde bulundu.

Raporda, Myanmar'ın Arakan eyaletindeki Müslüman etnik azınlık Rohingyalara yönelik katliamların yaşandığı 2018'den bugüne Myanmar ordusuna dışarıdan yollanan silahlara da değinildi.

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ardından ülkede siyasi gerilimin yükselmesiyle birlikte 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu.

Cuntacılar, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Cii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına ülkede olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestoculara müdahaleleri neticesinde bugüne değin 1500'ün üzerinde kişi hayatını kaybederken, binlerce gösterici ise gözaltına alındı.

Ülkede cunta yönetimi ile silahlı gruplar arası çatışmalar devam ederken gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.