Sosyal Medya

Güncel

İsrailli yetkili: Türkiye’ye HAMAS ile ilgili şart sunulmadı

İsmi açıklanmayan üst düzey İsrailli yetkili, ilişkilerin düzeltilmesinin istendiği Türkiye’ye hiçbir ön şart sunulmadığını belirtti.İsrail gazetesi Jerusalem Post'a konuşan ve ismi açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkili, Tel Aviv’in Ankara ile yakınlaşma sürecinde İslami Direniş Hareketi (HAMAS) üyelerinin Türkiye'den sınır dışı edilmesini şart koşmadığını bildirdi.

Bu süreçte İsrail’in Türkiye’ye hiçbir ön koşul sunmadığının altını çizen İsrailli yetkili, "(Yakınlaşma konusunda Türkiye’ye) Biz bir şart koşmadık. Çok dikkatli biçimde iki taraftan karşılıklı jestler yapılıyor." İfadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, bugün itibarıyla Filistin ve İsrail'e iki günlük ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, heyetin Filistin'de Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından kabul edilmesi ve ülke yetkili makamlarıyla temaslarda bulunması bekleniyor.

Ayrıca heyetin düzenleyeceği İsrail ziyaretinde ise İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretin hazırlıklarını ele alacak ve siyasi istişarelerde bulunacak.

İsrail, daha önce Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için HAMAS’la ilişkileri kesmeyi şart koşmuş ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ülkesinin Filistin'e yönelik politikasını değiştirmeyeceğini söyleyen açıklamalarının ardından bu şartı geri çekmişti.

MAVİ MARMARA BASKINI ÜZERİNDEN 12 YIL GEÇTİ

İsrail işgal kuvvetleri, 2010 yılında karadan, denizden ve havadan abluka altında tutulan Gazze Şeridi'ne "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla insani yardım ulaştırmayı hedefleyen insani yardım filosuna baskın düzenlemişti.

Tamamen sivil insanlardan oluşan 6 gemilik özgürlük filosunun en büyük gemisi Mavi Marmara’ya 31 Mayıs 2010 akşamı uluslararası sularda, hukuka aykırı biçimde düzenlenen saldırıda, 10 kişi hayatını kaybetmiş, 56 kişi de yaralanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.