Sosyal Medya

Güncel

Fransa'da Müslüman isimlilere yüksek lisans başvurusunda ayrımcılık yapılıyor

Fransa'da yapılan araştırmada, yüksek lisans programlarına başvuru yaparken Müslüman kimliği taşıyan öğrencilerin ayrımcılığa maruz kaldığı ortaya çıktı.Fransa basınında yer alan habere göre, Yüksek Öğretimde Ayrımcılık ve Eşitlik İzleme Kurumu (ONDES) ile Gustave Eiffel Üniversitesinden araştırmacılar, Fransa'da engellilere ve kökene yönelik ayrımcılığı öğrenmek üzere 2021 yılının Mart ayında 19 üniversitenin 607 yüksek lisans programının eğitim direktörüne bin 800'den fazla e-posta gönderdi.

Eğitim direktörlerine, lisans programını bitirmek üzere olan öğrencilermiş gibi sahte isimlerle gönderilen e-postalarda yüksek lisans programının içeriğine ve kayıt işlemlerine dair bilgi vermesi istendi.

Gönderilen e-postalardan biri engelli Lucas Martin adına, diğer iki e-posta ise sağlıklı olan Thomas Legrand ve Mohamed Messaoudi isimleriyle gönderildi.

HUKUK ALANINDA BÜYÜK AYRIMCILIK

Çalışma sonunda ortaya çıkan verilerde, ağır fiziksel engelli olduklarını belirten öğrencilere karşı ciddi bir ayrımcılık belirlenmedi. Ancak Müslüman ismi taşıyan öğrencilere, çok daha düşük oranlarda cevap verildi.

Müslüman ismi ile atılan maillerin cevap alma ihtimalinin yüzde 12,3 oranında daha düşük olduğunu ortaya çıkartan çalışmada, hukuk alanında oranın yüzde 33,3'e kadar düştüğü görüldü. Bilim, teknoloji ve sağlık alanlarında yüzde 21,1 olan oran, dil, edebiyat, sanat, insani ve sosyal bilimler alanında yüzde 7,3 olduğu tespit edildi.

İŞ PİYASASINDA DA MÜSLÜMAN İSİMLERE YÖNELİK AYRIMCILIK VAR

Çalışmadan tamamlandıktan 3 ay sonra, araştırmacılar kimliklerini gizleyerek yüksek lisans programlarının eğitim direktörleriyle Yüksek Öğretim Bakanlığı adına, "öğrenci alım süreçlerinde karşılaştıkları zorluklar" hakkında görüştü.

E-postalara cevap verirken ayrımcılık yapan direktörler, başvuru yapılan adaylar arasında "çeşitliliği" tercih ettiklerini ve Avrupalı adaylarının başvurularını öncelemediklerini iddia etti.

Yapılan araştırmalara göre, yüksek lisans programlarının dışında Müslüman ismi taşıyanlara iş piyasasında daha fazla ayrımcılık yapılıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.