Sosyal Medya

Güncel

Özbekistan medyasına Kazakistan sansürü

Özbekistan hükümetinin, 2 Ocak’ta başlayan Kazakistan’daki olayları haber yapan medyaya ve blog yazarlarına karartma uyguladığı iddia edildi.Özbekistan, gazetecilere ve blog yazarlarına komşu ülke Kazakistan’daki olayları haber yapmasını yasakladı.

Kırım Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Kazakistan’daki olayları haber yapmaya çalışan Özbekistanlı gazeteci ve düzenli sosyal medya kullanıcılarının soruşturmaya tabii tutulduğu iddia edildi.

İSİMSİZ İHBARLAR ARTTI

İsimlerinin yayımlanmasını istemeyen blog yazarları, Özbekistan’da sosyal medya hesaplarında, Kazakistan’daki yaşanan olaylarla ilgili haberleri, videoları ve yorumları yayımlamanın yasaklandığını ve sıkı kontrol altında tutulduklarını duyurdu.

Özbekistan’dan Kazakistan’daki olayları haber yapmaya çalışan bazı blog yazarları ve gazeteciler, kanun uygulayıcı kurumlara çağrıldı ve Kazakistan’da meydana gelen 2 Ocak 2022 tarihindeki olaylar ve akabindeki gelişmelerden bahsetmelerinin yasaklandığını bilgisini aldılar.

GAYRİRESMİ EMİRLERLE BASKI KURULUYOR

Özodlik’e konuşan isminin açıklanmamasını istemeyen bir blogger, Özbekistan Devlet Güvenlik Servisi’nin (ÖDGS) komşu ülkedeki olayların haberini yasakladığını söyledi.

Özbekistan vatandaşı, “Komşu cumhuriyetteki durumu daha da kötüleştirmemek için Kazakistan’dan gelen video ve ses kayıtlarının yanı sıra mesajları da internet sitelerinde yayınlamamız yasak. Bu resmi olmayan bir emir. Kazakistan’da yaşanan protesto ve yağmalarla ilgili kanallarımda 2-3 video yayınladım. Ama sonra Bilgi ve Kitle İletişim Ajansı’ndan bir telefon aldım ve benden bu videoları kaldırmam ve bir daha yayınlamamam istendi” dedi.

ÖZBEKLER NE ZAMAN UYANACAK?

Ayrıca blog yazarı, Kazakistan’daki yaşanan olaylarla ilgili, Özbekistan’daki merkezi yayınlarım, radyo ve TV kanallarının bile sessiz kaldığını kaydetti.

Sosyal medyada iyi tanınan bir dizi aktivist son zamanlarda isimsiz profillerden tehdit mesajları aldıklarını iddia etti.

Özbekistan vatandaşı olan ünlü bir sosyal medya fenomeni, “Özbekler ne zaman uyanacak?” başlıklı yazısı nedeniyle önceki gün sorguya çekildiğini duyurdu.

kaynak: ortadogu.com

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.