Sosyal Medya

Güncel

İsrail işgal komiserliğinin arşivinden çıkan utanç belgeleri

İsrail'de sansürlenmesine rağmen, yaşanan teknik bir hata nedeniyle ilk kez ortaya çıkan 1948 yılına ait belgeler, işgal yönetiminin Filistinli kadınlara tecavüz edilmesini meşrulaştıran skandal ifadelerini gün yüzüne çıkardı.Ortaya çıkan belgelerde, İsrail işgal komiserliğinin ilk Tarım Bakanı Aharon Zisling’in 1948'de Yahudilerin Arap kadınlara yönelik "tecavüz olaylarını affedebileceğini" söylediği ortaya çıktı.

İsrail Devlet Arşivinin internet sitesinde sansürlenen, ancak yaşanan teknik bir hata nedeniyle ilk kez gün yüzüne çıkan 1948 yılına ait bazı belgeler, üst düzey İsrailli yetkililerin korkunç kararlarını  ortaya döktü.

Filistinli kadınlara tecavüzü ve Filistin köylerinin yok edilmesini savunan skandal açıklamalar tepkiye neden oldu.

YANLIŞLIK SONUCU ORTAYA ÇIKTI

Haaretz gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz günlerde İsrail Devlet Arşivinin internet sitesinde yayınlanan belgeler, İsrailli yöneticilerinin Temmuz 1948'de yaptığı bir toplantının dökümünü içeriyordu.

1948 Arap-İsrail Savaşı dönemine ait dijitalleştirilmiş belgelerde, Yahudi asker ve sivillerin Filistinli Araplara karşı işlediği savaş suçlarına ilişkin İsrailli yöneticilerin bazı beyanları karartılarak sansürlendi.

Ancak sitede yaşanan teknik bir hata nedeniyle, bazı cümlelerin üzerinde sansür amacıyla kullanılan karartmaların tek bir tıklama ile kaldırılabildiği görüldü.

Haaretz'in sansürsüz halini de paylaştığı belgelere göre, toplantıya katılan İsrail'in ilk Tarım Bakanı Aharon Zisling, 1948'de Yahudilerin Arap kadınlara yönelik "tecavüz olaylarını affedebileceğini" söylüyor.

Zihling’in "Ramle'de tecavüz vakaları yaşandığını varsayalım. Tecavüz olaylarını affedebilirim ama diğer eylemleri affetmeyeceğim” ifadelerini kullandığı ortaya çıktı.

FİLİSTİN'DEKİ BÜYÜK FELAKET: NEKBE

Tarihi Filistin topraklarında 14 Mayıs 1948'de İsrail devletinin kuruluşunu ilan eden David Ben Gurion, 1948 Arap-İsrail Savaşı'nda da ülkesinin liderliğini yapmıştı.

Filistinliler, İsrail'in 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor.

İsrail'in tarihi Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi, Filistinliler için onlarca yıldır devam eden felaketler silsilesinin başlangıcı oldu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.