Sosyal Medya

Güncel

Türkiye ve BAE’den Süveyş’e rakip proje

Uzun bir aradan sonra Ankara ile Abu Dabi arasında yapılacak olan görüşmelerde başat konuların bölgesel problemler ve yeni ticaret yolları olacağı iddia edildi.Türkiye ve Birleşik Arap Emirliği (BAE) uzun bir aradan sonra 24 Aralık’ta bir araya gelecek. 

Rassd News’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Zayed’in güncel bölgesel meseleleri ve Süveyş Kanalı’na rakip olacak yeni ticaret yolu hakkında görüş alışverişinde bulunacağı iddia edildi.  

TÜRKİYE İLE BAE YAKINLAŞMASI

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin Abu Dabi Büyükelçisi Tugay Tunçer, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed ile bir araya geldi. 

Abu Dabi Veliaht Prensi Zayed’in kendisini kabulünü Twitter hesabından yaptığı açıklamayla duyuran Tunçer, "Zat-ı Alileri Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed'in meclisine davet edilmekten onur duydum. BAE liderliği ve halkı tarafından şahsıma gösterilen hüsnükabulü ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağlarının teyidi olarak görüyor, şükranlarımı sunuyorum." ifadelerine yer verdi.

İRAN’DAN TİCARET YOLU PROJESİ AÇIKLAMASI

BAE’nin geçtiğimiz günlerde İran ve Türkiye ile yakın temaslarda bulunmasının en büyük sebebi bu üç ülkenin ortak olabileceği bir ticaret yolu projesi olduğu belirtildi. 

BAE bu projeyi maliyeti ve bekleme süresi uzun olan Süveyş kanalına rakip olarak görüyor. 

BAE’nin bu projesini İran’da geçtiğimiz günlerde ülkesinden geçecek kara yolu güzergahını anlatan çalışmayı başlattıklarını ilan ederek duyurdu.

BAE ile Türkiye arasındaki mesafeyi 20 günden 8 güne düşürmesi planlanan proje ile ilgili detaylı bilginin görüşmeden sonra verileceği iddia edildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.