Sosyal Medya

Güncel

Tunus Meclis Başkanı Gannuşi "askeri yönetime geçiş" endişesi yaşadığını belirtti

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in yetkileri elinde toplamasını sağlayan 25 Temmuz kararlarının "askeri yönetime geçişin bir başlangıcı olmasından korktuğunu" ifade etti.Gannuşi, Tunus'ta günlük yayın yapan "Er-Ra'y el-Amm" gazetesi için yazdığı makalesinde, Cumhurbaşkanı Said'in 25 Temmuz'daki parlamentonun çalışmalarını dondurduğu ve başbakanı azlettiği "olağanüstü kararlarına" ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Makalede Gannuşi, "25 Temmuz'da alınan olağanüstü kararların ardından Latin Amerika veya Afrika kıtasındaki bazı Arap ülkelerinde görüldüğü gibi örtülü bir askeri yönetime geçişin başlangıcına neden olmasından korktum." ifadelerini kullandı.

Tunus'ta 2011'de yaşanan devrim sürecine atıfta bulunan Gannuşi, "Devrimin, nefesini toplayarak daha iyi yerel ve bölgesel koşullarda yeniden yoluna devam etmesi uzun sürmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

"DEMOKRASİYİ YENİDEN TESİS ETMELİYİZ"

Bugünkü meselenin demokrasiyi yeniden tesis etmek için birlik içerisinde çalışmak olduğuna dikkati çeken Gannuşi, şunları kaydetti:

"Hep birlikte tek hedef için güçlerimizi birleştirmeliyiz, hedefimiz demokrasi rayından çıkan sevgili Tunus'u yeniden rayına oturtmak. Bu da anayasal değişiklikler yapma pahasına parlamenter sitemi korumakla mümkün."

Tunus'ta 25 Temmuz'da yaşananların "karşı devrimin bir zaferi" olduğunu kabul ettiklerini belirten Gannuşi, bundan sonraki süreçte, devlet ve devlete bağlı kurumlarla çatışmadan kaçınarak, halkın desteğiyle, birlik içinde "darbeye" karşı mücadele edeceklerini vurguladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.