Sosyal Medya

Güncel

İsrail'in Demir Kubbe'si ABD testlerinde başarısız oldu

ABD, İsrail'in geliştirdiği Demir Kubbe hava savunma sistemini Çin füzelerine karşı test etti. Testlerde başarısız olan Demir Kubbe'yi ABD almaktan vazgeçti.ABD ordusu, bölgeyi Çin füzeleri tehdidinden korumak için oluşturmaya çalıştığı ‘’hava savunma duvarının’’ bir parçası olarak Demir Kubbe’yi ABD’nin Pasifik’teki adası Guam'a konuşlandırarak test etti.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Demir Kubbe, Çin'den fırlatılan balistik füzelere karşı etkili olamazken, Çin bombardıman uçaklarından fırlatılan seyir füzelerine karşı yetersiz fakat kullanılabilir.

The Wall Street Journal'a Demir Kubbe hakkın konuşan savunma sanayi uzmanı ABD için geçici bir çözüm olduğunu söyledi.

Hava savunma sisteminin Çin bombardıman uçaklarından fırlatılan seyir füzelerine karşı kullanılabilir olduğunu fakat yetersiz kaldığını söyleyen uzman ABD ordusuna entegrasyonu için çalışıldığını aktardı.

Bu yılın Ağustos ayında ABD, New Mexico'daki White Sands’ta Demir Kubbe’yi ilk yerel canlı ateş testini başarıyla gerçekleştirdi. Ancak ordu daha sonra İsrail sistemi yerine bir Alabama savunma sanayi şirketi olan Dynetics tarafından geliştirilen bir sistemle yoluna devam etmeye karar verdi.

'DEMİR KUBBE' KENDİ SAVAŞ UÇAĞINI VURDU

İsrail’in "Demir Kubbe" adlı hava savunma sistemi abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen son saldırılar sırasında bir İsrail savaş uçağı yanlışlıkla vurdu.

Gazze Şeridi'nden ateşlenen füzelerden birini hedef almak amacıyla fırlatılan önleyici füze, yönünü menziline giren bir İsrail F-15 uçağına doğru değiştirdi.

Önleyici füzenin uçağın gövdesine ulaşmasına saniyeler kala Demir Kubbe tarafından imha edildiği ancak şarapnel parçalarının uçağa isabet ettiği kaydedildi.

İsrail ordu radyosunun 25 Mayıs'ta verdiği haberde, İsrail’in “Demir Kubbe” adlı hava savunma sisteminin abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırı döneminde İsrail’e ait bir insansız hava aracını (İHA) yanlışlıkla düşürdüğü belirtilmişti.

İsrail ordusuna göre ise Demir Kubbe, Gazze'den fırlatılan ve sayıları yaklaşık 4 bine ulaşan roketlerin yaklaşık yüzde 90'ına karşı koymayı başardı. Bu da yaklaşık 400 füzenin Demir Kubbe'yi delebildiği anlamına geliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.