Sosyal Medya

Güncel

Sırbistan'dan, Balkanlarda tansiyonu yükselten ifadeler

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic başta olmak üzere Sırp liderlerin ırkçı ve provokatif açıklamaları Sırbistan’a komşu olan Balkan ülkelerini huzursuz etti.Ulusal Birlik Günü etkinliklerinde bir araya gelen Sırp ırkçıları, Boşnaklara Arnavutlara ve Balkanlardaki farklı etnik toplumlara küfür ve hakaretler etti.

Geçtiğimiz 30 yılda Bosna Hersek ve Kosova’da Müslümanlara karşı gerçekleştirdiği kanlı katliamlarla insanlığın vicdanında ağır yaralar oluşturan Sırbistan Devleti, kindar ve saldırgan duruşundan vazgeçmiyor. Bosna Hersek, Arnavutluk, Hırvatistan, Kosova gibi Balkan Devletlerini tahakküm altına alma amacı taşıyan Büyük Sırbistan hayalini sürdüren Sırp devleti, komşusu olan Balkan ülkelerine karşı tahrikkâr uygulamalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşen Sırp Ulusal Günü’nde yaşanan skandallar serisi, Sırpların farklı etnik toplumları yok sayan ırkçı zihniyetlerini bir kez daha ortaya koydu.

SAVAŞ İLANININ PROVASI GİBİYDİ

Belgrad’da gerçekleşen ulusal birlik günü etkinliklerinde, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova ve Hırvatistan gibi ülkelerde yaşayan tahmini 1,3 milyon Sırp’ı Sırbistan ile birleştirmeye yönelik yapılan çağrılar, Balkanlar’daki gerilimi daha da artırdı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vucic’in askeri işgal söylemlerinde bulunması ve komşu ülkelerdeki Sırpların evlerinin camlarına Sırp bayrağı asmalarını söylemesi, Sırbistan İçişleri Bakanı Aleksandar Vulin’in ‘Sırp kimliğinin korunmasından daha önemli bir şey yoktur’ sözleri tepkileri de beraberinde getirdi. Bunlarla birlikte Belgrad’da Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik de bir konuşma yaptı. Dodik, “Ülkemiz Bosna Hersek değil Sırbistan’dır” diyerek Bosna Hersek’in egemenlik haklarını yok saymaya çalıştı.

TAHRİKKAR SÖYLEMLER...

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Belgrad’daki bir parkta sergilenen Sırbistan devletinin gelişmiş askeri ekipmanlarını denetledi ve ordunun dış tehditlere yanıt vermeye hazır olduğunu söyledi. Vucic, ordunun sadece birkaç yıl öncesine göre ‘beş kat daha güçlü’ olduğunu söyledi ve Sırbistan ordusunu güçlendirmek adına yeni askeri alımlar yapacaklarını duyurdu. Benzer çağrılar 1990’larda yapılmıştı. Sırp liderlerin askeri çağrıları ile dolduruşa gelen Sırp ırkçılarının vahşi saldırıları, Balkanlarda milyonlarca masum insanın hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

IRKÇI ZİHNİYET BALKANLARI KANA BULAMIŞTI

30 yıl önce, Belgrad’ın mali ve siyasi desteğiyle Sırp güçleri, ‘Büyük Sırbistan’ı oluşturmak amacıyla Bosna, Hırvatistan ve Kosova topraklarında işgal faaliyetlerine başlamıştı. İşgal kampanyası, eski Yugoslavya’nın sınırlarını yeniden çizmeyi ve tek bir Sırp devleti oluşturmayı amaçlıyordu. Sırpların hiçbir zaman pişmanlık duymadığı aksine övündükleri katliamlar silsilesi, Balkanların hafızasında acı izler bıraktı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.