Sosyal Medya

Güncel

Sisi'den ilginç açıklama: İhvan'ın fikirlerine karşı değilim

Mısır'da Mursi iktidarını askeri cunta ile devirerek başa geçen Sisi, Ürdün'de yaptığı bir konuşmada Müslüman kardeşleri kast ederek "Onların fikirlerine karşı değilim" dedi.Mısır'da Müslüman Kardeşler'in diktatör Hüsnü Mübarek iktidarını devirmesinin ardından seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye 2013'de darbe yaparak başa geçen Sisi'nin, Ürdün'de yaptığı bir konuşmada, "Onların fikirlerine benim yoluma taş koymamaları şartıyla karşı değilim." açıklamaları ülkede geniş yankı uyandırdı.

Mısır Devlet Televizyonu tarafından verilen görüntülerde Sisi'nin üçlü zirve sırasında yaptığı konuşmada, "90-100 yıldır toplum belli bir fikirle boyandı. Ancak ben bunlara karşı değilim/ters düşmüyorum. Benim yoluma saygı duymaları, benim yoluma taş koymamaları ve beni hedef almamaları şartıyla." dedi.

Abdülfettah el Sisi ayrıca, "Diyelim ki ben bu ideolojiye saygı duymuyorum. Beni buna zorlamadıkları ve bana bununla baskı kurmaya çalışmadıkları sürece kabul ederim. Ben derken tüm Mısır halkını kast ediyorum." ifadelerini kullandı.

Sisi'nin Ürdün'de yaptığı bu konuşma Türkiye ile diplomatik yakınlaşmanın zeminini hazırlamak için Müslüman Kardeşler ile bir mutabakat sinyali olarak yorumlandı.

MISIR'DA 24 İHVAN MENSUBUNA İDAM CEZASI

Sisi diktatöryasıyla atadığı mahkeme, 30 Ağustos'ta Müslüman Kardeşler üyesi 24 kişiye idam cezasına hükemetti.

Sanıkların silah ve patlayıcı bulundurmak, 3 polisi kasten öldürmek ve bir terör örgütünü finanse etmekle suçlandığı belirtildi. Aynı mahkeme, Dillingat şehrinde Aralık 2014’te bir polisin öldürülmesiyle ilgili görülen davada ise 8 kişiyi idam cezasına çarptırdı. Öte yandan Mısır makamları, ülkeyi bir yıl boyunca yöneten Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye yönelik darbenin ardından “Müslüman Kardeşler”i 2013’te “terör örgütü” olarak sınıflandırmıştı.

2013 MISIR ASKERİ DARBESİ

Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetlerinin ülkede devam eden protestolar sırasında hükümet ve eylemcilere verdiği 48 saatlik uzlaşma süresinin dolması üzerine 3 Temmuz 2013 tarihinde ülke yönetimine askerî darbe yaptı.

30 Haziran günü akşam saatlerinde "baltacı" olarak isimlendirilen çetelerden oluşan bir grup, Kahire’nin Mukattam bölgesinde yer alan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) karargahı önünde toplandı. Bölgede çıkan olaylarda 10 kişi hayatını kaybetti.

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye genel olarak barışçıl başlayan gösteriler, farklı çatışmalarda ordunun darbeye zemin hazırlamak içni 5 Mursi karşıtını öldürülmesi ile olaylar şiddete dönüştü. Eş zamanlı olarak birçok Mısırlı da Kahire'nin Nasr semtinde Mursi'ye destek için toplandı.

Söz konusu açıklamanın ardından Tahrir Meydanı'nın üzerinden savaş uçakları ve helikopterler uçmaya ve eylemcileri selamlamaya başladı. Ülke genelinde oluşturulan sevinç havasına savaş uçakları Tahrir semalarında gösteri yaparak eşlik etti.

3 Temmuz’da zamanın Savunma Bakanı Abdufettah es-Sisi ordunun yol haritasını açıkladı. Buna göre anayasa askıya alındı, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yeniden yapılacağı duyuruldu.

Ordunun verdiği sürenin sonunda, 3 Temmuz 2013'te ilan edilen darbe ve yeni yol haritasının ardından Mursi, alıkonularak bilinmeyen bir yere götürüldü.

30 Haziran’da başlayan süreç 3 Temmuz’da darbenin ilanı ile sonuçlandı. Üç gün gibi kısa bir sürede halk medya marifeti ile galeyana getirildi, darbenin yolu açılarak Mursi devrildi.

Mursi yanlıları olayı protesto ederek Rabia ve Nahda meydanlarında oturma eylemi başlattı. Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, geçici cumhurbaşkanı olarak atandı ve 4 Temmuz'da yemin ederek görevine başladı.

MURSİ'NİN VEFATI

3 Temmuz 2013 tarihindeki askeri müdahalenin ardından bilinmeyen bir yere götürülen Mursi’nin uzun süre deniz üssünde tutulduğu öğrenildi. Aleyhinde 6 ayrı dava açıldı. 4 davadan 43 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında idam cezası da verdi. Ancak yüksek mahkeme kararı bozarak tekrar yargılanmasına karar vermişti.

Mursi 17 Haziran 2019 tarihinde yargılandığı “Vadi en-Natrun hapishanesinden kaçış ve Hamas adına casusluk” davası duruşmasında mahkeme salonunda hayatını kaybetti. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.