Sosyal Medya

Güncel

ABD'den geri adım: Afgan işbirlikçileri belirli bir ülkeye yönlendirmedik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Afganların Türkiye'ye seyahat etme olasılığına ilişkin açıklamaların neden olduğu endişeden üzüntü duyuyoruz. Kimseyi Türkiye dahil belirli bir ülkeye yönlendirmedik." dedi.ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Afgan mültecileri Türkiye dahil hiçbir ülkeye yönlendirmediklerini belirterek, açıklamalarının neden olduğu endişeden "üzüntü duyduklarını" söyledi.

Price, günlük basın toplantısında, ABD'nin Afgan mülteci programını genişletmesi ve 3. ülke açıklamasına, Türkiye'nin tepkisinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Koruma arayan bireyleri belirli güvenli bölgelere yönlendirmenin veya teşvik etmenin, ABD hükümetinin politikası olmadığını belirtmek istiyorum. Kimseyi, Türkiye dahil belirli bir ülkeye yönlendirmedik. Afganların Türkiye'ye seyahat etme olasılığına ilişkin açıklamaların neden olduğu endişeden üzüntü duyuyoruz."

Ned Price, Suriye, Irak, Afganistan, İran ve başka ülkelerden gelen 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye müteşekkir olduklarını vurguladı.

Kurz da Türkiye’yi işaret etmişti

Geçen hafta ise Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, beklenen Afgan mülteci akını konusunda, "Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum" demişti.

Kurz'un açıklaması öncesinde, Avrupa Birliği'nin (AB) göç akınını sınırlandırabilmek üzere Afganistan ve Afganistan'a komşu ülkeler için yeni bir mali yardım paketi planladığı kamuoyuna yansımıştı.

ABD’ye getirilen Afganlılar

Afgan işbirlikçiler ve aile üyelerinden oluşan 2 bin 500 kişi, Özel Göçmen Vizesi (SIV) işlemleri süreci tamamlanana kadar geçici olarak başkent Washington yakınındaki Fort Lee Askeri Üssü'nde kalacak.

Afganistan'da 2009'dan beri ABD hükümeti ve ABD güçleriyle çalışan kişiler için uygulanan SIV programı, göçmenlik ve ikamet başvurularının hızlı ve özel bir şekilde işlenmesini kolaylaştırıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığına göre, 2008'den bu yana yaklaşık 70 bin Afgan, aynı özel SIV vizesi ile ABD'ye yerleşti.

Öte yandan Geride Kimse Bırakılmasın (No One Left Behind) adlı sivil toplum kuruluşunun verilerine göre bugüne dek Afganistan'da ABD ordusu ve hükümetiyle çalışan yaklaşık 300 Afgan tercüman öldürüldü.

ABD birliklerinin, mayıs başında başlayan Afganistan'dan çekilme sürecinin yüzde 95 tamamlandığı tahmin ediliyor.

Afganistan'da ABD birlikleri için çalışan Afganlar

Afganistan'da ABD ordusu için çalışan Afgan tercümanlar ve işbirliçiller ile bu kişilerin aile üyelerini taşıyan ilk uçak kafilesi Washington’a ulaştı.

ABD’ye ticari uçakla getirilen 221 kişilik ilk kafilede 15 bebek 57 de çocuk var.

ABD Başkanı Joe Biden, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Amerikan birlikleri ve diplomatlarıyla son 20 yıl içinde omuz omuza çalışan binlerce Afgan vatandaşlarına yönelik vaatlerimizi yerine getirme adına ilk kafilenin ülkeye gelişi önemli bir dönüm noktası. Bu cesur Afganlılara ABD’ye verdikleri destekten dolayı bugün teşekkür etmek ve evinize hoş geldin demek istiyorum.“ dedi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin de yaptıkları açıklamalarda, ABD ordusuna destek veren Afganlıların ülkeye getirilmesiyle ABD hükümetinin verdiği sözü tuttuğu görüşünü dile getirdi.

ABD Kongresi, perşembe günü vize programı çerçevesinde Afganlılara 8 bin ilave vize ve 500 milyon dolar tutarında mali yardım verilmesini öngören tasarıya onaylamıştı.

Ortadoğu Haber / AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.