Sosyal Medya

Şehir ve Kurban Bayramı

Büyük şehirlerde özelikle İstanbul’da kurban kesimi konusunda yaşanan sıkıntılar yıllardır sürüyor.Bir yapının tam merkezinde bulunan bir taş yerinden oynadığında o yapının bütün dengesi bozulur mu?

Bozulur.

Evrenin tam merkezinde yer alan insan bozulduğunda da her şey bozulur, bütün ölçüler değişir.

Gidişatın kötü olduğuna dair şikayetlerin artması, eskiye, eski günlere, eski dostluklara olan özlemin artmasının arkasında hep bu endişe yatar.

İnsan, kâinat dediğimiz evrenin tam merkezinde yer aldığı için o ne kadar bozulduysa evren de o kadar bozulmuştur.

**

Malumunuz önümüzdeki hafta Kurban Bayramı.

Her bayram öncesinde hayvancılık sektörü uzmanlarının vatandaşa yönelik uyarılarını dinliyoruz.

Ama ne kadar ciddiye alıyoruz bilmiyorum.

Bizim vatandaş olarak ciddiye almadığımız kesin.

Bu uyarıları dinleyen devlet yetkilileri de ciddiye almıyor muhtemelen.

Nereden anlıyoruz ciddiye alınmadığını?

Uyarılara rağmen kurban sahtekarlığının artmasından.

**

Şimdi uyarılara göz atalım, ne diyor uzmanlar;

Küçükbaşta canlı ağırlığı 45 kilonun altında hayvanlar kurbanlık sayılmaz. Bu kurbandan da ortalama 20 kilo et çıkar.

Dışarıdan gelen yaşını doldurmamış büyükbaş ithal hayvanlar 1 yaşın altında olabilir. Bunlara dikkat edin, kurbanınız ziyan olmasın.

Yani markette 20 kilonun altında kurban payı satılıyorsa bu kurbanlık değildir. Yaşı küçük hayvanlar kesiliyordur muhtemelen.

İthal kurbanlıklar da yaş büyütme hilelerine dikkat edin.

Kurban satışı için birçok market zincirlerinin verdiği ağırlıklar adak hayvanlar için geçerlidir, onlardan kurban olmaz.

Vakıflar yoluyla yurtdışında kesilen kurbanlıklara ortak olarak giren vatandaşlar da kesilen hayvanın kurbanlığa müsait olup olmadığını sorgulasın.

Yurtdışında özellikle yaşını doldurmamış büyük ve küçükbaş hayvan kesimi çok yaygın yapılan hilelerdendir bunlara da dikkat edin.

**

Kurban Bayramı, kurban kesmek isteyenler için meşakkatli bir bayramdır.

Kurbanı bulmak, anlaşmak, parasını ödemek, kurban kesimi esnasında yanında bulunmak, kesim sonrası etleri temiz olarak paketlemek, yoksullara dağıtmak gibi uğraş gerektiren bir bayramdır bu.

Birçok insan da kurban kesmeye gücü yettiği halde bu meşakkate girmemek için yurtdışında kurban kesmeyi tercih etmektedir.

Bunun doğru ve yanlışlığı tartışmasına girmeyeceğim.

O konuyu uzmanlarına bırakalım.

Çevremde fakir yok deyip komşusuyla bile paylaşmadan kurbanlık etleri buzdolabına istifleyenlerin durumunu da konunun uzmanlarına ve vicdanlara havale edip kurban ekonomisiyle mevzuya devam edelim.

**

Tarım ve Orman Bakanlığı, bu yıl için kurbanlık vasfı taşıyan 1 milyon 350 bin büyükbaş, 3 milyon 700 bin küçükbaş olmak üzere toplam 5 milyon civarında kurbanlık bulunduğunu açıkladı.

TZOB’a göre bu yıl yaklaşık 960 bin büyükbaş, 2 milyon 800 bin küçükbaş olmak üzere toplam 3 milyon 760 bin kesim yapılacağı tahmin ediliyor.

Ziraat Odalarının verdiği bilgilere göre, kurbanlık hayvan fiyatları; illere, canlı ağırlığa ve ırkına göre değişiyor. Fiyatlar, büyükbaşta inek, düve, tosun, küçükbaşta ise koyun, koç, toklu ve keçi olmasına göre farklılık gösteriyor.

Geçen yıla göre fiyatlar, büyükbaşta yüzde 19,73, küçükbaşta ise yüzde 17,33 oranında artmış. Bu yıl ülkemizde ortalama kurban fiyatları, hayvan başına büyükbaşta 6 bin 500 ile 35 bin lira, küçükbaşta ise bin 300 lira ile 5 bin lira arasında.

Canlı ağırlık fiyatı da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 24 ile 35 lira, küçükbaş hayvanlarda ise 24 ile 40 lira arasında.

**

Büyük şehirlerde özelikle İstanbul’da kurban kesimi konusunda yaşanan sıkıntılar yıllardır sürüyor.

Bu yüzden büyük şehirlerde kurban kesmek isteyenlerin büyük kısmı vekaleten yurtiçi veya yurtdışında kurban kestirmeyi tercih ediyor.

O yüzden de kurban bayramı canlılığı büyük şehirlere pek yansımıyor daha çok ilçelerde, kasabalarda köylerde yaşanıyor.

İçinde her türlü sosyal faaliyetin yer alabileceği merkeze yakın büyük kurbanlık alanlar yapılsa ve buralara kolay ulaşım sağlansa, eminim birçok insan kurbanını kendi kesmek isteyecektir.

İnsanların aileleri ile güzel bir gün geçirebileceği ortam sağlansa, panayır yeri gibi mesela.

Devletin vermesi gereken bu hizmetle artacak olan kurban etkinlikleri hem şehir ekonomisine hem ülke ekonomisine canlılık katacaktır.

Yaşar Süngü / Yenişafak

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.