Sosyal Medya

Güncel

İsrail, Şeyh Cerrah mahallesini neden ele geçirmek istiyor?

İsrail’in Doğu Kudüs’teki Eski Şehir’de bulunan Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlilerin arazileri ve mülklerine zorla el koyarak Yahudi yerleşimcilere veriyor. BM raporları, Filistinlilerin mülklerine nasıl el konulduğuna dair detaylar veriyor.Şeyh Cerrah'ta mülkiyet rejiminin Arap nüfus aleyhine değişimi nasıl gerçekleştiriliyor? BM raporu Şeyh Cerrah mahallesinin stratejik önemini ve Filistinlilere ait mülklere nasıl el konularak Yahudi yerleşimcilere verildiğini şu şekilde anlatıyor:
 
Şeyh Cerrah, işgal altındaki Doğu Kudüs'te Eski Şehir'in kuzeyinde bulunan bir Filistin yerleşim bölgesi.
 
Mahalle yaklaşık 2.800 Filistinli vatandaşa ev sahipliği yapıyor ve Orient House, American Colony Hotel ve Filistin Ulusal Tiyatrosu gibi birçok diplomatik misyonu ve tanınmış simge yapıları içeriyor.
 
Yahudi yerleşimci gruplar, stratejik konumu nedeniyle bölgede yeni yerleşim yerleri kurmak için son yıllarda Şeyh Cerrah’daki arazi ve mülkleri ele geçirmek için ısrarlı bir çaba sergiliyor.  
 
Sonuç olarak, bugüne kadar 60'tan fazla Filistinli evlerini kaybetti ve diğer 500'ü de yakın gelecekte zorla tahliye, mülksüzleştirme ve yerinden edilme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.
 
Doğu Kudüs'teki Filistinli ailelerin zorla yerinden edilmeleri ciddi insani endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Eski Şehir çevresindeki sözde "tarihi" veya "kutsal" havzanın bir parçasını oluşturan Şeyh Cerrah ve diğer Filistin mahallelerinde, sürekli Yahudi yerleşimci faaliyeti nedeniyle yerinden edilme tehdidi hala yüksek. Yahudi yerleşimci gruplar, bu bölgelerdeki arazi ve mülklerin kontrolünü ele geçirmek için birkaç farklı yöntem kullandılar:
 
-İsrailli yetkililer tarafından Filistinli veya Ürdünlü sahiplerinden müsadere edilen veya kamulaştırılan Filistin topraklarının veya mülklerinin, örneğin Devamsızlık Mülkiyet Yasası kapsamında Yahudi yerleşimci gruplara devri.
 
-Yerleşimci grupların münhasır kontrolü için çevresel, tarihi veya dini önemi nedeniyle "kamu" veya "devlet" arazisi olarak belirlenen arazilerin devri. Örneğin Silvan'da durum böyleydi.
 
-İsrail hukuk sisteminin, 1948'den önce Doğu Kudüs'teki Yahudi bireylere veya derneklere ait olduğu iddia edilen arazi veya mülk iddialarını takip etmek için kullanılması. İsrail hukuku, bu tür iddiaları kabul ederken, şu anda İsrail'de bulunan bölgelerde arazi veya mülk sahibi olan Filistinli mültecilerin haklarını ise reddediyor.
 
-Yahudi yerleşimci gruplar tarafından stratejik kabul edilen Filistin topraklarının veya mülklerinin genellikle bir aracı aracılığıyla ve bazı vakalarda tehditler, aldatma, sahte ifadeler veya sahte belgeler içerdiği bildirilen bir süreç yoluyla satın alınması.
 
Bazı durumlarda doğrudan veya dolaylı olarak İsrail hükümeti veya devlet kurumları tarafından desteklenen Filistin mahallelerindeki yerleşimci faaliyetleri son yıllarda yoğunlaşırken, buna çoğu zaman Filistinli sakinleri zorla tahliye ettirme girişimleri eşlik ediyor. İsrail hükümetinin verdiği destekle, Yahudi yerleşimci gruplar son yıllarda Şeyh Cerrah’ın çeşitli bölgelerini hedef aldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.