Sosyal Medya

Güncel

Dolar kurunda son durum ne, yükseliş devam edecek mi?

Dolar kuru bugün 7,89 lira seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 9,40 seviyelerinde seyrediyor.Hafta sonu beklenmedik ve sürpriz şekilde TCMB Başkanı Naci Ağbal görevden alındı ve 20 ayda Merkez Bankası'nda üç başkan değişimi yaşanmış oldu.
 
Yeni hafta bunun yansımalarını izleyerek başladı. TCMB’in faizleri 2 puan artırmasının ardından, iki gün olmadan Başkan Ağbal görevden alınmış oldu. Risk algısı arttı, belirsizlik yükseldi. Öngörüler orta ve uzun vadeden ziyade kısa vadeye indi.
 
Pazar günü yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yaptı ve bankacılarla buluştu.
PPK toplantıları daha önce kamuoyuna ilan edilen takvim çerçevesinde olacak denildi. Enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarı kararlılığı korunuyor mesajı geldi.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası başkanlığında hafta sonu yaşanan değişikliğin ardından piyasalar yeni haftaya başlarken bir açıklama yaptı. Bakan Elvan piyasalara, "serbest piyasa mekanizmasından kesinlikle taviz verilmeyecek" güvencesi verdi ve "liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edileceğini" ifade etti.
 
Dolar kuru bugün 7,89 lira seviyelerinde işlem görüyor. Euro/TL ise 9,40 seviyelerinde seyrediyor.
 
Dolar/TL, karar öncesi cuma günü son işlemlerde 7,2185 seviyesindeydi.
 
BORSA İSTANBUL'DA İŞLEMLER İKİNCİ KEZ DURDU
 
Borsa yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişiklik kararının ardından sert düşüşle girdi.
 
Yüzde 6,65 düşüşle açılan borsada, iki kez üst üste devre kesici uygulaması çalıştı. İkinci kez verilen yarım saatlik aranın ardından İşlemler 11:08'de yeniden başladı. Üçüncü başlangıcın ardından BİST 100'de kayıplar yüzde 9'un üzerine çıktı.
 
PİYASALARDA ZORLU HAFTA
 
Uzmanlar, küresel piyasalarda Covid-19 salgınına ilişkin gelişmeler, tahvil piyasasının seyri, Fed Başkanı Powell'ın yapacağı konuşmalar ve yarından itibaren yoğunlaşacak veri takviminin takip edileceğini belirterek, yurt içinde ise ekonomi yönetiminin açıklamaları ve siyasi gelişmelerin izleneceğini söyledi. 
 
Bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi'nde yapacağı açıklamalar ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın Ekonomi Reform Paketi'ne ilişkin paylaşacağı eylem programı da yatırımcıların odağında olacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.