Sosyal Medya

Güncel

ABD, Haşdi Şabi lideri Ebu Fadak’ı ‘terörist’ ilan etti

ABD, Irak’taki İran destekli terörist grup Haşdi Şabi’nin Ebu Fadak ismi ile bilinen örgütün ikinci adamı Abdülziz el-Muhammadavi'yi "küresel terörist" ilan ederek yaptırım kararı uygulama kararı aldı.Ebu Fadak, terörist grup Haşdi Şabi’nin Genelkurmay Başkanlığı görevini yürütüyor. Ebu Fadak, aynı zamanda Irak Hizbullah Tugayları'nın eski Genel Sekreteri.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Abdülaziz Molla Muciriş El-Muhammedavi'nin küresel terörist olarak sınıflandırıldığı ve yönetim kararıyla 13224 numaralı yaptırım listesine dahil edildiği" belirtildi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı; Haşdi Şabi Muhammedavi'yi "İran Devrim Muhafızları-Kudüs Gücü ile birlikte Irak resmi devlet güvenlik kurumları, Irak devletini müdafaa ve IŞİD ile savaşmak hedefinden uzaklaştırıp yeniden şekillendirmeye çalışmakla" suçladı.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, "Haşdi Şabi’nin Irak'taki barışçıl göstericilere ve aktivistlere patlayıcılarla, füzelerle, keskin nişancılarla saldırma ve Irak devlet kaynaklarını çalma, adam öldürme ve kaçırma ile işkenceden sorumlu olduğunu" bildirdi.
 
ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada kararın, El Muhammedavi'nin terör saldırıları planlaması ve gerçekleştirmesi için gerekli kaynaklardan mahrum etmeyi amaçladığı belirtildi.
 
Açıklamada, Muhammedavi’nin ABD’deki tüm mülk ve çıkarlarının yasaklandığını ve ABD’lilerin onunla herhangi bir iş yapmasının engellendiği bildirildi.
 
ABD Hazine Bakanlığı, birkaç gün önce de Irak’taki Haşdi Şabi lideri Falih El-Fayyad'a yaptırım uygulama kararı almıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');