Sosyal Medya

Güncel

ABD: S-400 için Türkiye ile çalışma grubu kuruyoruz

Türkiye ile ABD arasında S-400 nedeniyle uygulamaya alınan CAATSA yaptırımları konusunda önemli bir adım geldi. İki ülke ABD’nin teklifi ile bir çalışma grubu kurdu.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılına ilişkin dış politika değerlendirme toplantısında konuştu.
 
Türkiye'ye yönelik S-400'ler nedeniyle CAATSA yaptırımlarını hayata geçiren ABD'den önemli bir adım geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptırımları ele almak için çalışma grubu kurulması teklifi geldiğini söyledi. Türkiye'nin teklifi kabul ettiğini ve teknik düzeyde görüşmelerin başladığını açıkladı.
 
ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı almıştı.
 
ABD Hazine Bakanlığı'nın açıkladığı yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.
 
Yaptırım listesinde Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in yanı sıra, Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit isimli Türk vatandaşları da yer aldı. Demir ve beraberindeki kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamalarının getirileceği de yaptırımlarda belirtilmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.