Sosyal Medya

Güncel

Suudiler sosyal medyadan Katar'a saldırıma politikasını durdurdu

Katar ve Suudi Arabistan arasında Körfez krizinin çözümü için devam eden görüşmeler sonrası sosyal medyadaki meşhur Suudi hesaplar, Katar hükümetine yönelik günlük saldırılarını durdurdu.Arabi21 internet sitesi, 2017 ortalarında ambargonun başlangıcından bu yana her gün Katar’ı terörizmle ilişkilendiren önemli hesapların saldırılarını tamamen durdurduğunu gözlemledi.
 
Son iki gün içinde Katar'a saldırmayı bırakan en önemli hayali hesaplar arasında, "Nayef Bin Khaled Grubu", "Bin Habas", "Radaa Suudi ", "Humeyni Buraida", "Şeyh Haftar" ve "Haber Özeti" var.
 
Fakat birkaç hesabın hala Türkiye ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a, özellikle Luceyn El-Hezlul davası olmak üzere iç hukuki meselelere saldırmaya devam ettiği dikkat çekti.
 
Arabi21, başta Hammad El-Mezrui ve Ali el-Hammadi olmak üzere Katar’a, Katar emirine ve ailesine küfürlerle saldıran BAE’li hesapları izlemeye devam etti.
 
Aynı zamanda Katarlı bazı hesaplar da Suudi Arabistan da dahil olmak üzere ambargo ülkelerine yönelik saldırılarını sürdürdü. Bu hesapların başında “Buğanim” ve “Râdi Katar” geliyor.
 
Katar hesapları, dışişleri bakanlarının katıldığı Körfez ülkelerinin geri kalanına kıyasla Körfez zirvesi hazırlık toplantısında resmi temsilin zayıf olduğunu belirterek, bunun Doha'nın abluka ülkelerinin baskılarına boyun eğmeyeceği anlamına geldiğini açıkladı.
 
Suudi politikasında değişim
 
Londra'daki "Arap Yarımadası Medya" merkezinin direktörü olan Suudi akademisyen Muhammed el-Ömeri, daha önce "Arabi 21"e “Önümüzdeki iki ay içinde Suudi politikası, Joe Biden yönetiminin iktidara gelişiyle orantılı bir rota düzeltmesine tanık olacak” demişti.
 
Ömeri, Biden'in seçim kampanyası sırasında bahsettiği üç konu olan, Katar ablukasına son vermenin yanı sıra Riyad'ın Yemen savaşını durdurabileceğini ve iç insan hakları meselesini iyileştirebileceğini ima etti.
 
Ömeri’ye göre, "Suudi Arabistan'ın son beş yılda ürettiği saçma dosyalar, Suudi devleti için bir varoluş meselesi olan İran dosyası hariç, çözülebilir, feragat edilebilir hatta özür dilenebilir. Çünkü bu dosyalar krallıktaki gereksiz pek çok sorunlu dosyayı kapatacaktır."
 
Tek şart El Cezire’nin kapanması
 
Ömeri, artık Suudi ve Arap izleyicileri etkilemeyen medya sisteminin çökmesi nedeniyle asıl Suudi Arabistan’ın Katar ile uzlaşmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.
 
Suudi Arabistan ve ambargo ülkelerinin Katar ile uzlaşmaya engel olarak belirledikleri on üç koşulun yakında tek bir koşula, yani "El Cezire'nin yayınlarını durdurmaya" indirgeyeceğini açıkladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.